لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۶

دادگاه رسیدگی به اتهامات یک روزنامه‌نگار تبریزی برگزار شد


دادگاه انقلاب تبریز به اتهامات حسن ارک، روزنامه‌نگار تبریزی، که به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور متهم شده است، رسیدگی کرد.

آن طور که نقی محمودی وکیل مدافع این روزنامه‌نگار تبریزی به رادیو فردا گفت، جلسه رسیدگی به اتهامات حسن ارک روز دوشنبه ۱۲ بهمن در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده است.

آقای ارک، روز ۳۰ شهریور ۸۸ توسط مأموران اداره اطلاعات تبریز دستگیر و پس از ۳۹ روز بازداشت موقت، به قید وثیقه آزاد شده بود.

آقای محمودی، توضیحات بیشتری در مورد جلسه دادرسی حسن ارک نداد اما گفت که موکلش پرونده دیگری به اتهام افترا به رهبر جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی دارد که قرار است دادگاه در دوم اسفند ماه به این پرونده رسیدگی کند.

بر اساس گفته‌های وکیل مدافع حسن ارک، دلیل این اتهام، دو مصاحبه موکل وی با شبکه ماهواره‌ای آذری زبان «گوناز تی وی» است که در این مصاحبه‌ها آقای ارک علاوه بر اشاره به حوادث پس از انتخابات، خبر منتشر شده در برخی وب‌سایت‌های خبری در مورد «بسته شدن حساب بانکی فرزند رهبر جمهوری اسلامی در بریتانیا» را نقل قول کرده بود.

آقای ارک، تا پیش از توقیف نشریه «شمس تبریز» در سال ۸۱، در این نشریه مشغول به کار بود و پس از آن به صورت آزاد در برخی وبلاگ‌ها و وبسایت‌های خبری فعالیت داشته است.

نقی محمودی، وکیل حسن ارک، همچنین در گفت ‌و گو با رادیو فردا از ادامه بازداشت سه «فعال قومی» که در جریان خاکسپاری چنگیز بخت‌آور، در تاریخ هشتم دیماه در تبریز بازداشت شده‌اند خبر داد و افزود که وی وکالت این افراد را نیز بر عهده دارد.

چنگیز بخت‌آور از «فعالان قومی» تبریز بود که در سال‌های اخیر با‌رها از سوی مأموران امنیتی بازداشت و روانه زندان شده بود و در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری وی شش نفر بازداشت شدند که از این تعداد سه تن با نام‌های ابراهیم فرج‌زاده، ابراهیم آسمانی و محمدرضا یوسفی به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

با این حال آن طور که آقای محمودی گفته است سه تن از بازداشت شدگان با نام‌های هادی مرتضی سیلاب، دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان، علی‌حسین تهمتن و رضا ابری همچنان در زندان مرکزی تبریز در بازداشت موقت به سر می‌برند.
XS
SM
MD
LG