لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۲۹

برخورد دو شناور آمریکایی در نزدیکی مرز آبی ایران


شناور یو اس اس نیواورلئان در یکی از مأموریت‌های خود در اقیانوس آرام در سال ۲۰۰۸
یک زیر دریایی اتمی ایالات متحده، بامداد روز جمعه در آب‌های تنگه هرمز در نزدیکی مرز آبی ایران با یک شناور دیگر متعلق به این کشور برخورد کرد.

گزارش خبرگزاری‌ها به نقل از ناوگان پنجم نیروی دریای آمریکا حاکی است، این برخورد در ساعات شبانگاهی بین زیردریایی اتمی «یو اس اس هارتفورد» با شناور آبی-خاکی «یو اس اس نیواورلئان» رخ داده است اما بر اثر این برخورد به بخش پیش‌ران اتمی زیردریایی خسارتی وارد نشده است.

با این حال بر اساس گزارش‌ها ۱۵ ملوان در این حادثه زخمی شده‌اند و ایجاد سوراخ در مخزن سوخت شناور نیواورلئان نیز باعث نشت سوخت به آب‌های اطراف محل حادثه شده است.

نمایی از زیردریایی اتمی یو اس اس هارتفورد
هر ۱۵ ملوان حادثه دیده متعلق به زیردریایی اتمی هارتفورد هستند و ایجاد سوراخ در مخزن سوخت شناور دوم نزدیک به ۲۵ هزار گالون گازوئیل را به آب‌های اطراف نشت داده است.

در همین حال سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در گفت‌وگو با رویترز، اعلام کرده است که این تصادم اختلالی در آمد و شد کشتی‌ها در تنگه هرمز ایجاد نکرده است و هر دو شناور، با نیروی محرکه خود از تنگه هرمز گذشته‌اند.

پیشتر در ژانویه سال ۲۰۰۷ یک زیردریایی اتمی دیگر متعلق به ایالات متحده در تنگه هرمز با یک نفت‌کش ژاپنی برخورد کرد و گرچه آن حادثه تلفات جانی در پی نداشت اما فرمانده زیردریایی آمریکایی از کار خود برکنار شد.

تنگه هرمز به عنوان يک آبراه حياتی برای عبور جريان نفت، بين دو کشور ايران و عمان قرار گرفته و حدود ۴۰ درصد نفت جهان از اين مسير به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

سالانه ۱۳ هزار شناور نیز از مسير تنگه هرمز وارد خليج فارس می شوند و ۹۰ درصد واردات و صادرات ايران نيز از همين مسير انجام می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG