لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۹
مسابقه روز جمعه بین تیم‌های پرقدرت برزیل و هلند در مرحله یکچهارم پایانی جام جهانی فوتبال از دیدگاه بسیاری از هواداران پرشمار فوتبال یک فینال زود هنگام است.

برزیل با رکورد پنج بار قهرمانی در جام جهانی تا کنون با سه پیروزی بر تیم‌های کره شمالی، ساحل عاج و شیلی، و یک تساوی با پرتغال با هشت گل زده و یک گل خورده، یکی از مدعیان جدی قهرمانی نشان می‌دهد و اگر می‌خواهد به ششمین قهرمانی برسد، نخستین مانع هلند است.

بر پایه پیشینه نبردها و نادیده گرفتن عامل شگفتی، که از جذابیت‌های فوتبال است، هلند تنها مانع جدی برای رسیدن به مسابقه پایانی محسوب می‌شود.

اگر در مسابقه دیگر روز جمعه پاراگوئه بازی با غنا را ببرد، بی‌تردید نمی‌تواند حریفی قدرتر از شیلی تجسم شود. برزیل با برتری کامل شیلی را سه بر صفر شکست داد.

در مورد غنا هم برزیل پیشینه پیروزی سه بر یک بر ساحل عاج را در پرونده جام جهانی ۲۰۱۰ دارد.

در هر صورت به طور طبیعی برزیل باید گذرگاهی قابل عبور را تا مسابقه پایانی طی کند، زیرا تصور پیروزی پاراگوئه و یا غنا بر برزیل می‌تواند بزرگترین شگفتی این جام باشد.

از سوی دیگر هلند هم تیمی است که از تابستان ۲۰۰۸ تا کنون بی‌شکست بوده و در مرحله انتخابی در همه مسابقه‌های خود پیروز شده است.

این تیم برای رسیدن به مسابقه با برزیل انتظارات را بر آورده کرد و هر چهار تیم دانمارک، ژاپن، کامرون و اسلواکی را با هفت گل زده و دو گل خورده شکست داد.

هلند همواره تیمی بزرگ و موفق در برابر تیم‌های پرقدرت و نامی فوتبال بوده است. دو سال پیش پس از اینکه تیم‌های ایتالیا و فرانسه با اعتبار قهرمانی و نایب قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۶ را با قاطعیت شکست داد، بسیاری یاران مارکو فان باستن را بخت نخست قهرمانی اروپا نامیدند.

اما همان تیم در مسابقه با روسیه با ارائه یک بازی ضعیف سه بر یک مغلوب یاران خوس (گاس) هیدینک هلندی شد.

شکست از یک تیم رده دوم اروپایی چنان سنگین بود که این بار کاپیتان جیوآنی برونکهوست باتجربه پیش از مسابقه یکهشتم پایانی به طور صریح نگرانی‌اش از بازی با اسلواکی از دست کم گرفتن حریف را یادآور شده بود.

جالب است که با ستارگانی چون آرین روبن، روبین فان پرسی، وسلی اسنایدر، درک کایت و پدیده‌هایی مانند ابراهیم آفلای و الیه رو الیا، حتی مصدومیت و غیبت رافائل فان در فارت هم نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.

برای هلند بازی در برابر یک تیم تهاجمی چون برزیل بسیار مطلوب‌تر است تا تیمی که درها را ببندد و با توجه به بازی تهاجمی این تیم اروپایی، از ضربه‌پذیری کار دفاعی هلند بیشترین بهره را ببرد.

بر این پایه بی‌تردید اگر هلند به پیروزی فراموش‌نشدنی یاران یوهان کرویف در جام جهانی ۱۹۷۴ نائل آید باید نگران مسابقه با برنده اروگوئه با غنا باشد!

هر چند پیروزی دو بر یک بر ایسلند، برخلاف نتیجه‌اش به آسانی به دست آمد. تک گل اسلواکی از نقطه پنالتی و در آخرین ضربه بازی به ثمر رسید و لحظه ای نگرانی برای هلند را باعث نشد.

برزیل بر خلاف سایر جام‌های جهانی که در آنها ناموفق بوده، این بار تکیه بر تک ستاره‌ها ندارد و حتی بازیکنی چون کاکا در قالب تاکتیکی تیم بازی می‌کند. دونگا به مانند همتای هلندی‌اش، بارت ماروایک به ساختن تیمی کامل نائل آمده است.

دونگا می‌گوید: «بعضی‌ها شک داشتند که ما چنین نمایشی را ارائه دهیم، اما وقتی رقابت‌ها پیش رفت، فزونی اطمینان بیشتر و بیشتر شد و ما امیدواریم به همین شکل تا فینال پیش برویم.»

نگرانی از اخطاری دیگر برای کاکا

کاکا در مسابقه با ساحل عاج اخراج شد و پس از یک جلسه محرومیت در بازی با شیلی بازگشت که باز یک اخطار گرفت.

دونگا در این مورد گفت: «این یک مسئله است. من نمی‌خواهم کاکا اخطار دیگری بگیرد و محروم شود. در این جام جهانی به نظر می‌آید که بازیکنان تکنیکی بیشتر باید تنبیه شوند تا آنان که مرتکب خطا می‌شوند؛ و همیشه هم تنبیه نشوند. این مسئله در مرحله گروهی پیش آمد و ما می‌خواهیم در این مورد با کاکا صحبت کنیم. او این مسئله را خوب درک می‌کند، اما موضوعی است که نباید گرفتار آن شویم».

هلند در جام‌های جهانی ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ دو بار پیاپی قهرمانی را به ترتیب به آلمان و آرژانتین باخت.

اما به این دلیل که هنوز قهرمان جام جهانی نشده است، هنوز حسابی که برای تیم‌های برزیل و آرژانتین باز شده برای هلند باز نشده است.

هلند می‌داند که کلید شکستن طلسم قهرمانی بازی با برزیل است... و خوب می‌داند که این کار آسان نیست.

اما کاپیتان فان برونکهورست این بار خیلی مطمئن به نظر می‌رسد. در حالی که از بازی با اسلواکی نگران بود، اما همان هنگام با اطمینان گفت: «من معتقدم ما قهرمان می‌شویم. فضای خوبی در تیم هلند وجود دارد و اینکه می‌شنویم بسیار از مردم در هلند حامی ما هستند خیلی خوب است.»

فان برونکهورست پس از جام جهانی با بازی ملی خداحافظی می‌کند.

آرین روبن پس از یک دوره درخشان و سرنوشت‌ساز در تیم بایرن مونیخ، به دنبال مصدومیت شدیدی که در ناحیه همسترینگ پای چپ پیدا کرد، در برابر اسلواکی برای نخستین بار از ابتدا بازی کرد.

او در مورد پیروزی بر اسلواکی، که رنگ قهرمانی نداشت، گفت: «مسابقه مشکلی بود و ما فقط می‌خواستیم به یک چهارم پایانی راه یابیم. شاید هنوز بازی واقعی ما به نمایش در نیامده باشد.»

منظور روبن شاید ارائه همان فوتبال کامل در برابر برزیل باشد.

بازی هشتاد دقیقه‌ای روبین فان پرسی در برابر اسلواکی نشان از آمادگی کامل او داشت. در بازی با برزیل این برای هلند بسیار امیدبخش است.

انتظار می‌رود مسابقه هلند با برزیل بسیار سریع باشد و اینکه کدام تیم بتواند بیشتر توپ را در اختیار داشته باشد، جالب می‌نماید.

مشخصه فوتبال هلند حرکت با توپ و کنترل آن است. اما خارج کردن توپ از مهار بازیکنان تیم برزیل بسیار مشکل‌تر از آنی است که آنان تا کنون با آن روبه‌رو بوده‌اند.

لوئیس فابیانو بر این باور است که برزیل در این بازی جام جهانی می‌تواند در برابر هلند کنترل توپ را در اختیار داشته باشد.

او به اسکای اسپورت ایتالیا گفت: «ما به عنوان یک مجموعه تیمی خوب عمل خواهیم کرد. ما در حفظ توپ پیشرفت کرده‌ایم و می‌توانیم یک بازی خوب ارائه دهیم. چه کسی فکر می‌کند ما در برابر هلند مسئله داشته باشیم؟ ما دریافته‌ایم که از کیفیت بالایی برخورداریم. اگر ما بتوانیم آن فوتبال برزیلی را به نمایش بگذاریم، آنگاه می‌توانیم خیلی جلوتر هم برویم».

دونگا به گذشته هلند نگاهی ندارد. او می‌گوید: «هلند یک رسم بزرگ بازی در جام جهانی دارد. آنان بسیار شبیه تیم‌های آمریکای جنوبی بازی می‌کنند. بنا بر این ما باید خیلی مواظب باشیم. ما باید آماده شویم که با بازیکنانی رو به رو می‌شویم که بسیار با تکنیک بالایی بازی می‌کنند. آنان تیمی محکم هستند».

در نبرد یاران دونگا با نارنجی‌پوشان هلند، احتمالاً عامل تعیین‌کننده این است که چه کسی می‌تواند از میانه میدان بخت‌های گل باارزش‌تری را خلق کند.

هر دو تیم از این نظر پرقدرت هستند. اما هلند در برابر برزیل برتری نسبی دارد، زیرا پشتوانه خط میانی برزیل، یعنی خط دفاعی هنوز امتحان پس نداده است.

هیچ تیمی نتوانسته است دروازه برزیل را زیر فشار دائمی قرار دهد. به جز دو شلیک باارزش در مسابقه نخست با کره شمالی و چند موقعیت خوب کم تعداد در ضد حمله‌های ساحل عاج، خط دفاعی برزیل زیر فشار نبوده است.

پرتغال در مسابقه با برزیل تنها ۳۹ درصد توپ را در اختیار داشت و بیشتر اتکایش به مانند ساحل عاج به ضد حمله بود.

برزیل هنوز تیمی را در برابر خود ندیده است که تکنیک در پاسکاری و کیفیت در زدن شلیک‌های باارزش داشته باشد- همان ویژگی که بدون شک تیم هلند ملقب به «اورانیه» از آن برخوردار است.

مسابقه مهم برزیل و هلند در ورزشگاه نلسون ماندلا در بندر پورت الیزابت انجام می‌شود.

پیکارهای یک چهارم پایانی روزهای جمعه و شنبه انجام می‌شود.

در روز اول اروگوئه با غنا بازی می‌کند و برزیل با هلند. در روز دوم آلمان با آرژانتین و اسپانیا با پرتغال بازی خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG