لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۳

صدای شما؛ جریمه نقدی افراد بدحجاب


بحث آزاد اين هفته برنامه «صداى شما، صداى فردا» به مسئله حجاب و پیشنهاد جریمه نقدی خانم‌های بدحجاب اختصاص داشت.

چندی پیش امام جمعه شهر مشهد پیشنهاد داده بود که افراد بدحجاب تا یک میلیون و سیصدهزار تومان جریمه نقدی شوند. این پیشنهاد واکنش‌های مختلفی را در محافل مختلف داخلی و خارجی به دنبال داشت و در برنامه این هفته «صدای شما، صدای فردا» در مورد آن، بحث و تبادل نظر شد.قبل از آغاز بحث آزاد این هفته، به سؤالات چند شنونده رادیو فردا که از طریق ایمیل، اس ام اس و یا پیغام تلفنی مطرح شده بود، پاسخ داده شد.

سؤال چند شنونده رادیو فردا در مورد نحوه دریافت برنامه‌های این رادیو بر روی آیفون بود. در ایران هنوز امکان دریافت برنامه‌های رادیو فردا بر روی آیفون وجود ندارد اما در اروپا، آمریکا و کانادا می‌توان با نصب نرم‌افزار «all radio» و سپس جستجوی ایران و رادیو فردا، به برنامه‌های این رادیو دسترسی پیدا کرد.

اما در بحث آزاد اين هفته، سه شنونده به نام‌هاى مجید و محمد از ايران و ابو احمد از قطر شركت كردند و نظراتشان را در مورد مبحث جریمه نقدی افراد بدحجاب با یکدیگر در میان گذاشته و تبادل نظر کردند.

محمد درباره مسئله حجاب در ایران گفت: «کشور ما اسلامی است و باید در آن حجاب رعایت شود. چطور است که در برخی کشورها به دلیل قوانین با داشتن حجاب مخالفت می‌شود اما در ایران لزوم رعایت حجاب ایراد دارد؟ به عقیده من جریمه نقدی بدحجاب‌ها لازم است و باید بیشتر هم آنها را جریمه کرد تا حجاب را رعایت کنند.»

مجید اما در جواب محمد درباره جریمه در قبال بدحجابی گفت: «ما در قانون اساسی چیزی به عنوان جریه نقدی و یا جزای کیفری در مورد افراد بدحجاب نداریم و می‌بایست آنها را صرفاً ارشاد کرد. ضمناً در ایران دین و سیاست از هم جدا نیست و برخورد با بدحجابی جنبه‌های سیاسی هم دارد.»

ابواحمد هم در مورد مسئله جریمه نقدی بدحجابی اعلام کرد: «در اسلام گفته شده که باید حجاب رعایت شود اما زور و اجباری در مورد رعایت نکردن آن وجود ندارد. اسلام یعنی سلام و آزادی و افرادی که در قبال رعایت نکردن مسایل دینی متوسل به زور می‌شوند، خودشان بیشتر گناهکار هستند.»

در ادامه، سه شرکت‌کننده در بحث آزاد این هفته سایر نظراتشان را در مورد موضوع جریمه نقدی بدحجابی ابراز داشتند و در پایان برنامه هم پیام‌های تلفنی تعدادی دیگر از شنوندگان رادیو فردا در مورد موضوع این هفته پخش شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG