لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۵

«ساختن جبهه مشترک برای مساوات زن و مرد»


هر ساله همزمان با هشتم مارس کمیسیون وضعیت زن در سازمان ملل برگزار می‌شود که در آن سازمان‌های دولتی و گروه‌های دولتی از سراسر جهان درباره دستاوردهایی که در زمینه ارتقای وضعیت زن در کشورهای مختلف داشته‌اند، توضیح می‌دهند و یا تجربیات خود را با دیگر زنان در میان می‌گذارند.

این کمیسیون هر سال موضوعی را به عنوان محور اصلی انتخاب می‌کند و امسال محور اصلی این کمیسیون مسئله بهداشت و بویژه پیشگیری و آموزش و رفتار در زمینه اچ آی وی و ایدز است. مسئله خشونت و فقر نیز که با ایدز همراهی دارد جزو موضوع‌های مورد بحث در این کنفرانس است. این کنفرانس از روز دوشنبه دوم مارس آغاز شده و تا جمعه دوازدهم مارس ادامه دارد.

مهناز افخمی، وزیر مشاور در امور زنان در دوران پیش از انقلاب و رئیس سازمان بین‌المللی آموزش و همکاری زنان، هر سال در این کمیسیون حضوری فعال دارد. امسال نیز او در بخش سازمان‌های غیردولتی سخنرانی ارائه داد. سازمان او برنامه‌ای نیز به مناسبت روز هشتم مارس دارد.

در گفت‌وگویی تلفنی که با او داشتیم از جزئیات بیشتر در این باره و نیز از اقدام‌ها و فعالیت‌های او آگاه می‌شویم.

مهناز افخمی بنيانگذار و مدير مسئول سازمان همکاری زنان برای آموزش، پس از شرکت در کمیسیون وضعیت زن به رادیو فردا می‌گوید: این برنامه درباره خشونت علیه زنان بود و راه‌های جلوگیری از خشونت در خانواده. البته همه بر می گردد به این اصل که خشونت در زندگی زنان بیشتر از نبودن قدرت می‌آید. اینکه تعادل قدرت میان زن و مرد در خانواده و در جامعه وجود ندارد و برای از بین بردن خشونت علیه زنان در سطح وسیعتر باید این عدم تعادل قدرت بین زن و مرد را باید از بین برد. البته نداشتن قوانین برای جلوگیری از خشونت و مجازات و تنبیه برای مجریان خشونت هم عامل دیگری است.

خانم افخمی می‌گوید سخنرانی وی جزو برنامه‌های سازمان‌های غیردولتی در ارتباط با کمیسیون بود و می‌افزاید که سازمان بین‌المللی زنان که او مسئولیت آن را بر عهده دارد، برای روز هشتم مارس مسابقه‌ای میان جوان‌ها گذاشته است که به کمک ویدئو به موضوع حقوق بشر و حقوق زن بپردازند. وی می‌گوید که برنده این مسابقه دو جوان یازده ساله هندی هستند که به طرز جالبی به این مفاهیم پرداخته‌اند.

خانم افخمی در پاسخ به این پرسش که آیا خبر خوشی در رابطه با ارتقای زنان ایران وجود دارد که برای شنوندگان جالب باشد، می‌گوید: «اتفاقی که مهم است تشکلی است که در مالزی داشتیم. ۲۵۰ نفر از سراسر جهان شرکت کردند. از ایران هم آمده بودند. موضوع اصلی این بود که مساوات میان زن و مرد در خانه در جوامع اسلامی هم ممکن است هم ضروری و بدون تضمین مساوات از طریق وضع قوانین خانواده، عدالت اجتماعی و توسعه امکان‌پذیر نیست. محور اصلی کنفرانس این بود که تضادی میان اسلام و مساوات در خانواده وجود ندارد جز آنچه از راه تفسیرهای غلط و سنتی از متون مذهبی راه یافته است. این جنبشی است چند جانبه که هم مسائل علمی و فرهنگی و هم مسائل مربوط به قوانین را در بر می‌گیرد و در ضمن تأکید می‌کند روی تجهیز توده‌ها و تصمیم‌گیران و تشکل‌های مختلف زنان. ساختن یک جبهه مشترک. کنفرانس «مساوه» مالزی نقطه عطفی بود در توسعه و تحکیم حرکت در این جنبش.»

از خانم افخمی در مورد ارزیابی او از سال گذشته می‌پرسیم.

او می‌گوید: «اوضاع نابسامان اقتصادی در جهان، وضع را تشدید کرده است. فقر و تزلزل اقتصادی بیش از همه بر زندگی زنان اثر می‌گذارد. اما در مجموع تشکل زنان و حضور آنها در جهت همبستگی برای تغییر جالب بود و تأثیرگذار. مشارکت زنان در زمینه‌های سیاسی بالاتر رفت. در بیشتر جوامع یک نوع تلاش از سوی زنان برای مشارکت در امور سیاسی مشاهده می‌شد. اما بیشتر اوقات کارهایی که زنان می‌کنند، آهسته است و خیلی زیاد دیده نمی‌شود در وسایل ارتباط جمعی. ولی زنان آهسته، محکم و فکر شده پیش می‌روند و اثرش در دور دست دیده می‌شود که اثر کلی و زیربنایی است.»

خانم افخمی در پایان می‌افزاید: «برای سال آینده برنامه‌های آموزشی، تهیه متون و وسایل آموزشی به زبان‌های گوناگون برای دختران ۱۲ تا ۱۸ سال را جزو اولویت‌های فعالیت‌های سازمان خود قرار داده است ضمن اینکه تلاش بر آن است که بر مسئله تجهیز زنان برای مشارکت در امور سیاسی نیز توجه شود.»

XS
SM
MD
LG