لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۷
تنها یک روز پس از مراسم تحلیف حامد کرزی، یک بمب‌گذار انتحاری روز جمعه در جنوب غربی افغانستان جان ۱۷ نفر و از جمله یک مقام ارشد پلیس در این کشور را گرفت و در حمله‌ای جداگانه با انفجار بمب در مسیر یکی از نمایندگان پارلمان پنج محافظ وی کشته شدند.

فقیر محمد عسکر، فرمانده پلیس ولایت فراه، اعلام کرد که هدف از این حمله انتحاری سوءقصد به این مقام پلیس بوده است که در جریان این انفجار وی به همراه دو تن دیگر از محافظانش کشته شدند.

در همین حال روح‌الامین، والی فراه، اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان این حمله انتحاری به ۱۷ تن رسیده است.

پیشتر مسئولان بیمارستانی ولایت فراه اعلام کرده بودند که کشته‌ها ۱۵ نفر و زخمی‌های این حمله ۲۹ نفر هستند.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که قاری یوسف، سخنگوی طالبان، در تماس تلفنی با این خبرگزاری هرگونه دخالت در این حمله انتحاری را رد کرده است.

با این حال روح‌الامین والی فراه می‌گوید هرگاه تلفات از میان غیرنظامیان باشد، طالبان مسئول حمله را بر عهده نمی‌گیرد.

سوءقصد به نماینده پارلمان

روز جمعه همچنین بر اثر انفجار بمب در مسیر عبدالرب رسول سیاف، عضو پارلمان و یکی از جنگ‌سالاران پیشین افغانستان، پنج تن از محافظان وی کشته شدند، اما این نماینده از حمله جان سالم به در برد. وزارت خارجه افغانستان حمله به این نماینده پارلمان را تایید کرده است.

از هنگام حمله نیروهای آمریکایی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ دامنه خشونت‌ها در این کشور به بیشترین حد خود رسیده است.

برپایه اعلام سازمان ملل متحد، از ژانویه تا ماه اوت سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

حامد کرزی روز پنج‌شنبه در مراسم تحلیف خود وعده داد که در دور دوم ریاست جمهوری‌اش مسئله «تروریسم» در این کشور حل شود و نیروهای افغان تامین امنیت کشور را خود بر عهده گیرند.

هم‌اکنون در افغانستان نزدیک به ۱۱۰ هزار نیروی خارجی حضور دارند که از این میان ۶۸ هزار نفر آنها آمریکایی هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، قرار است در چند هفته آینده درباره درخواست فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، ژنرال استنلی مک‌کریستال، برای اعزام ۴۰ هزار نیروی اضافی تصمیم‌گیری کند.

ولایت فراه که روز جمعه در آن حمله انتحاری صورت گرفت در جنوب غربی افغانستان قرار دارد و هم‌مرز با ایران است.

در ماه‌های گذشته نیروهای طالبان دامنه تحرکات خود را که به طور معمول در جنوب و شرق افغانستان بوده به غرب و شمال این کشور گسترش داده‌اند.
XS
SM
MD
LG