لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۱

میلیبند: حکم کارمند سفارت، حمله به همه دیپلمات‌ها در ایران است


دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا
دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، روز پنج‌شنبه حکم صادر شده توسط دادگاه برای کارمند سفارت بریتانیا در تهران را «کاملا غیرعادلانه» و حمله‌ای به «کل جامعه دیپلماتیک» در ایران دانست و از مقام‌های ایرانی خواست که این حکم را لغو کنند.

روزنامه تایمز لندن در گزارشی اعلام کرده است که حسین رسام، کارمند سفارت بریتانیا در تهران، این هفته به اتهام به راه انداختن آشوب در رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به چهار سال زندان محکوم شده است.

در همین حال عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع حسین رسام، در گفت‌وگو با رادیوفردا اظهار داشت که به همسر آقای رسام اطلاع داده شده است.

به گفته آقای خرمشاهی، «چهار سال حبس تعزیری به استناد ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی، و پنج سال محرومیت از ارائه خدمات در سفارتخانه‌های خارجی» حکم صادر شده برای حسین رسام است که به همسر وی اطلاع داده شده است.

حسین رسام، تحلیل‌گر سیاسی سفارت بریتانیا در تهران، به همراه هشت نفر دیگر از کارمندان ایرانی این سفارت در روزهای پس از انتخابات به اتهام دخالت در امور داخلی ایران دستگیر شدند. در حالی که هشت کارمند سفارت بریتانیا پس از چند روز آزاد شدند، آقای رسام در دادگاه «کودتای مخملی» به محاکمه کشیده شد. حسین رسام که در این محاکمات علیه خود لب به اعتراف گشود ‌هم‌اکنون با قید وثیقه آزاد است.

دیوید میلیبند در واکنش به گزارش‌های منتشر شده درباره حکم آقای رسام اظهار داشت که این حکم یک نمونه دیگر از آزار و اذیت کارمندان سفارت بریتانیا در ایران است که به گفته وی اقدامی «ناپذیرفتنی» و «عمیقا نگران‌کننده» است.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «سفیر ما در تهران با معاون وزیر خارجه (ایران) صحبت کرده تا نگرانی ما را به اطلاع وی برساند.»

به گفته آقای خرمشاهی، «چهار سال حبس تعزیری به استناد ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی، و پنج سال محرومیت از ارائه خدمات در سفارتخانه‌های خارجی» حکم صادر شده برای حسین رسام است که به همسر وی اطلاع داده شده است.
دیوید میلیبند همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه بریتانیا مراتب اعتراض خود را به اطلاع سفیر ایران در لندن رسانده است.

دیوید میلیبند گفت: «ما با اتحادیه اروپا و دیگر متحدان خود در جهان که همچنان در مقابل این اقدام غیرقابل قبول ایران (با ما) ابراز همبستگی می‌کنند در تماس نزدیک هستیم.»

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین نماز جمعه پس از انتخابات ریاست جمهوری دولت بریتانیا را «خبیث» خواند و این کشور را به ایجاد آشوب در ایران متهم کرد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG