لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۲

قهرمانی واليبال برزيل، مرهمی بر ناکامی فوتبال و بسکتبال اين کشور


جشن قهرمانی تیم والیبال برزیل
ديدار تيم‌های ملی واليبال برزيل و کوبا در فينال هفدهمين دوره مسابقات قهرمانی جهان به برتری ۳-۰ زردپوشان آمريکای جنوبی منجر شد تا آنها برای سومين بار، جام را نصيب خود کنند.

اين بازی در شهر رم و ورزشگاه بزرگ پلاتوماتيکا که حدود ۱۲ هزار تماشاگر را در خود جا داده بود به انجام رسيد.

سلسائو با اين قهرمانی، ناکامی فوتبال خود را در جام جهانی ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی و عنوان ضعيف نهمی بسکتبالش در جام ۲۰۱۰ ترکيه را تا حدودی جبران کرد.

برزيلی‌ها چنان مقتدرانه به قهرمانی رسيدند که در فينال ضمن برتری بدون ست باخته، ست دوم را با نتيجه عجيب ۲۵-۱۴ به سود خاتمه دادند. اين در حالی است که در مرحله مقدماتی همين رقابت ها، کوبا ۳-۲ بر برزيل غلبه کرده بود.

برزيلی‌ها در مرحله گروهی و با حضور تيم های کوبا، اسپانيا و تونس به مقام دوم رسيده بودند. آنها در آن مرحله، فقط تونس را ۳-۰ مغلوب کردند اما با هماهنگی و آمادگی بيشتر در مرحله دوم، همين نتيجه را مقابل لهستان و بلغارستان نيز تکرار کردند.

زردپوشان دست نيافتنی واليبال جهان که فينال المپيک پکن را در عين شايستگی به آمريکا واگذار کرده بودند، در دور سوم مسابقات جهانی ۲۰۱۰، جمهوری چک و آلمان را نيز با نتايج مشابه ۳-۰ از پيش رو برداشتند و با برتری ۳-۱ مقابل ايتاليا راهی فينال شدند.

سلسائو با هنرنمايی رودريگو سانتانا، موريلو اندرس، لئاندرو ويزوتو ، دانته آمارال، لوکاس سات کمپ، و برونو ريزنده، عرصه را چنان بر کوبا تنگ کردند که برای کارشناسان واليبال جهان، شائبه‌ای در استحقاق آنها برای کسب جام زرين پديد نيامد.

خلاقيت ستاره‌هايی مثل خواندری هيدالگو، روبرت لندی سيمون، ويلفردو لئون ۱۷ ساله، روبرتو کامخو به مربيگری اورلاندو ساموئلز خوشفکر و جوانگرا نيز کمکی به کوبايی های آتيه دار نکرد.

کوبا جوان‌ترين تيم حاضر در اين دوره از رقابت‌ها در سال ۱۹۹۰ به فينال رسيد و مقابل ايتاليا متوقف شد. آنها در دهه ۹۰ اعجوبه‌هايی مثل خوئل دسپاينه ملقب به پلنگ هاوانا و رائول ديگو برجسته‌ترين پاسور آن دوران واليبال دنيا را در اختيار داشتند.

ويزوتو با کسب ۱۹ امتياز به عنوان امتيازآورترين بازيکن فينال شناخته شد. در تيم کوبا نيز ويلفردو لئون ۱۵ امتياز به دست آورد.

برزيلی‌ها پيش از رسيدن به ديدار نهايی، ايتاليا ميزبان سالخورده را از پيش رو برداشته بود. کوبا نيز از سد صربستان گذشته بود.

بازی رده‌بندی را هم صربستان از ايتاليا برد تا در رده سوم قرار بگيرد. به اين ترتيب آتزروی از جام ۱۹۹۸ به بعد از کسب جام بازمانده است و طلسم قهرمان نشدن اين تيم ۱۲ ساله شد.

برترين‌های جام هفدهم

ايبان پرز از اسپانيا امتياز آورترين بازيکن رقابت‌ها معرفی شد. بهترين اسپک‌ها به نام ماکسيم ميخائلوف از روسيه ثبت گرديد. روبرت لندی سيمون کوبايی نيز عنوان بهترين بلاک (دفاع روی تور)را به خود اختصاص داد.

استنلی کلايتون امريکايی بهترين سرويس‌زن بازی‌ها بود. فرديناند تيل از آلمان بهترين ليبرو بود و مثل اغلب تورنمنت‌ها، نيکولا گربيچ از صربستان نيز بهترين پاسور هفدهمين جام بود.

رده‌بندی مسابقات جهانی ۲۰۱۰

۱- برزيل، ۲-کوبا، ۳-صربستان، ۴-ايتاليا، ۵-روسيه، ۶-آمريکا، ۷-بلغارستان، ۸- آلمان، ۹-آرژانتين، ۱۰- جمهوری چک، ۱۱- فرانسه، ۱۲- اسپانيا.
در رده بندی اعلام شده، ايران به همراه استراليا، کانادا، چين، تونس و ونزوئلا در رده آخر ايستاده است.

تاريخچه مسابقات جهانی

از سال ۱۹۴۹ و پس از فرونشستن جنگ جهانی دوم، اين رقابت‌ها پايه‌گذاری شد و چکسلواکی روی سکوی برتر ايستاد. اولين قهرمان رقابت‌ها محسوب می‌شود.

کوبايی‌ها با شکست در فينال جام ۲۰۱۰، باز هم از دستيابی به جام بازماندند تا مانند واليبال آسيا و همچنين تيم‌های برجسته‌ای مثل صربستان و هلند، در حسرت کسب اولين جام قهرمانی باقی مانند.

فهرست تيم‌هايی که تاکنون موفق به کسب جام شده‌اند، به شرح زير است.
شوروی ۵ بار
ايتاليا، برزيل و جمهوری چک ۳ بار
آمريکا، لهستان و آلمان هر کدام يک بار
XS
SM
MD
LG