لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۴

حمله انتحاری در پایتخت سریلانکا


شورشیان تامیل از سال ۱۹۸۳ مبارزه مسلحانه علیه دولت مرکزی سریلانکا را آغاز کرده‌اند. این شورشیان هدف از این نبرد را اعاده حقوق اقلیت تامیل سریلانکا عنوان می‌کنند.(عکس: AFP)

روز یکشنبه در پی یک حمله انتحاری در کولومبو، پایتخت سریلانکا، هشت نفر و از جمله شش شبه نظامی و یک افسر ارتش کشته شدند.


اودایا نانایاکارا، سخنگوی ارتش سریلانکا، ضمن اعلام این خبر گفت که ببرهای تامیل یک ایست‌بازرسی را که در نزدیکی یک بازار شلوغ قرار داشت، هدف قرار داده‌اند.


این مقام ارتش سریلانکا افزود: «شمار قربانبان به هشت نفر افزایش پیدا کرده است و قربانیان شامل شش پرسنل دفاع شهری، یک افسر ارتش و یک غیرنظامی هستند.»


درحالیکه ارتش سریلانکا ببرهای تامیل را مسئول حمله انتحاری روز یکشنبه در شهر کولومبو معرفی کرده است. هنوز این گروه جدایی‌طلب در این باره اظهار نظری نکرده است.


از سوی دیگر، مقام‌های لشگری سریلانکا می‌گویند نیروی هوایی این کشور ساعاتی پس از این حمله مواضع شورشیان تامیل در شمال این کشور را بمباران کرده است.به گفته مقام‌های نظامی سریلانکا نبرد سنگین در اطراف شهر کیلینوچی، واقع در شمال این کشور، در جریان است. این شهر پایتخت منطقه تحت کنترل ببرهای تامیل است.


به گفته مقام‌های نظامی سریلانکا نبرد سنگین در اطراف شهر کیلینوچی، واقع در شمال این کشور، در جریان است. این شهر پایتخت منطقه تحت کنترل ببرهای تامیل است.


ببرهای تامیل هنوز به طور رسمی درباره درگیری با نیروهای دولتی اظهار نظر نکرده‌اند اما یک پایگاه خبری طرفدار این جدایی‌طلبان به نقل از مقام‌های این گروه که نامی از آنها نمی‌برد، اعلام کرده است که روز شنبه در منطقه مولایتیوو دست کم ۵۰ سرباز سریلانکایی در درگیری با ببرهای تامیل کشته و ۹۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.شورشیان تامیل از سال ۱۹۸۳ مبارزه مسلحانه علیه دولت مرکزی سریلانکا را آغاز کرده‌اند. این شورشیان هدف از این نبرد را اعاده حقوق اقلیت تامیل سریلانکا عنوان می‌کنند.

جزیره ۲۱ میلیونی سریلانکا در جنوب آسیا واقع است و در سال ۱۹۴۸ از بریتانیا استقلال یافت.


XS
SM
MD
LG