لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۴۱

محمد قوچانی، سردبیر اعتماد ملی، دستگیر شد


محمد قوچانی
‌در ادامه دستگیری گسترده روزنامه‌نگاران در ایران شب گذشته محمد قوچانی، سردبیر روزنامه اعتماد ملی، ارگان حزب اعتماد ملی (حزب مهدی کروبی) در منزلش دستگیر شد.

برپایه‌ گزارش‌های رسیده نیروهای امنیتی در نیمه‌های شب به خانه محمد قوچانی رفته و او را به دفتر روزنامه اعتماد ملی برده‌اند و پس از تفتیش دفتر این روزنامه،‌وی را به محل نامعلومی انتقال داده‌اند. دستگیری محمد قوچانی از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز نیز تایید شده است.

همچنین برپایه گزارش‌های دریافتی شهاب طباطبایی از مسئولان سایت یاری نیوز و مسئول شاخه جوانان جبهه مشارکت نیز روز پنجشنبه در تهران دستگیر شده است.

تاکنون خبر دستگیری عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، احمد زیدآبادی ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی، سمیه توحیدلو ،محمد ، محمد عطریانفر، سعید حجاریان،محمد علی ابطحی ،سعید لیلاز که همگی روزنامه نگار مقیم تهران هستند از سوی سازمان خبرنگاران بدون مرز تایید شده است.

روح‌الله شهوار از مشهد، ماشالله حیدرزاده حمیده ماحوزی، امان الله شجاعی و حسین شکوهی همگی از بوشهر نیز از روزنامه‌نگارانی هستند که بازداشت آنها به تایید رسیده است.

همچنین برپایه گزارش‌های تایید شده ماموران امنیتی تاکنون چهار بار برای دستگیری حنیف مزروعی، سردبیر وبسایت نوروز، به خانه پدرش رفته‌اند اما موفق به دستگیری وی نشده‌اند.

به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، سایت انتخاب نیز در روز ۳۰ خرداد از سوی دادستانی تهران توقیف شد و انبوه روزنامه‌ها و سایت‌های توقیف شده دیگر پیوست.

‌سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکومیت این دستگیری‌ها اعلام کرده است که ایران هم‌اکنون دومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان است.

در پی اعتراضات گسترده مردمی به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، تاکون چندین نفر کشته، شمار نامعلومی زخمی و بازداشت شده‌اند.

همچنین شمار گسترده‌ای از فعالان سیاسی و هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز در بازداشت بسر می‌برند. آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه خود افزون بر آنکه سه بار مسئولیت خونریزی را متوجه معترضان دانست، اعتراض‌های اخیر را به عوامل داخلی عناصر خارجی نسبت داد.

اعتراض ها به انتخابات پس از آن اوج گرفت که وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران شنبه گذشته اعلام کرد، محمود احمدی نژاد با کسب ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار رای از مجموع ۳۹ ميليون برنده رقابت انتخابات رياست جمهوری شده است.

اعلام اين نتايج با واکنش شديد مير حسين موسوی، نخست وزير سابق، و مهدی کروبی، رييس سابق مجلس، روبرو شده است و آن را «شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سيما» و «مضحک» دانسته اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG