لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۱

«قوه قضاییه ایران در مورد تجاوز به زندانیان مخفی‌کاری می‌کند»


لوگوی سازمان دیدبان حقوق بشر
سازمان دیدبان حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره آزار جنسی زندانیان رویدادهای پس از انتخابات مخفی‌کاری می‌کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است همچنین از قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواست که بی‌درنگ درباره آزار جنسی زندانیان تحقیق و تفحص کرده و کسانی را که مسئول چنین اعمالی هستند، محاکمه کند.

این سازمان همچنین اعلام کرده است که مدارکی جمع‌آوری کرده که حاکی از آن است سه نفر از بازداشت‌شدگان مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند و در مورد یکی از این سه نفر یک گزارش رسمی پزشکی نیز از داخل ایران در دسترس است؛ دیدبان حقوق بشر می‌افزاید، این گزارش پزشکی که حکایت از تجاوز به این زندانی داشت، به قوه قضاییه ارائه شده بود، اما دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از پیگیری این پرونده خودداری کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر تصریح می‌کند با اینکه قوه قضاییه ایران در مورد این شخص گزارش پزشکی درباره آزار جنسی در اختیار داشت، اما این فرد تهدید می‌شود که اگر سخنی در این باره بگوید، خانواده‌اش دستگیر می‌شوند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیدبان حقوق بشر درباره عملکرد جمهوری اسلامی در این موارد گفت: «برای دولت ایران شرم‌آور است که چشمان خود را بر روی مدارک رسمی درباره آزار جنسی بازداشت‌شدگان توسط مسئولان زندان می‌بندد.»

دیدبان حقوق بشر می‌گوید در مورد یکی از پسرانی که در روز ۲۸ مرداد برای بار دوم دستگیر شده بود، وی،‌ طبق گفته خانواده، به مکانی در تهران منتقل می‌شود که در آنجا به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با باتوم به وی تجاوز می‌شود.

این گزارش می‌افزاید شش روز بعد مأمورانی که احتمالاً از سپاه پاسداران بوده‌اند، با دست‌و پای بسته فرد بازداشت شده را که دچار خونریزی هم شده بود در جایی رها کرده و رهگذران وی را بیمارستان منتقل می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید یک کپی از گزارش پزشکی این فرد در اختیار این سازمان است که حاکی از آن است که این زندانی با یک جسم سخت مورد آزار جنسی قرار گرفته که با ادعاهای مطرح شده درباره تجاوز همخوانی دارد.

سازمان دیدبان حقوق بشر همچنین تأکید می‌کند مسئولان بیمارستان قصد داشته‌اند که گزارش پزشکی این شخص را معدوم کنند که پیش از این اقدام پدر وی موفق به گرفتن یک کپی از مدارک می‌شود؛ این شخص به گفته دیدبان حقوق بشر هم‌اکنون در بیرون از ایران به سر می‌برد.

این سازمان به دو مورد دیگر آزار جنسی زندانیان اشاره می‌کند؛ یک مورد آن پسری است که می‌گوید هنگام بازداشت در حالی که دست و پا و چشمان وی بسته بود به وی تجاوز شده است و دیگری دختری ۲۱ ساله است که می‌گوید چهار بار از سوی ماموران زندان مورد تجاوز قرار گرفته است.

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری ایران، برای نخستین بار در نامه‌ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، از وجود گزارش‌های مبنی بر تجاوز به بازداشت‌شدگان خبر داد و خواستار پیگیری در این مورد شد.

پس از علنی شدن این نامه، مقام‌های جمهوری اسلامی، به مهدی کروبی به شدت حمله کردند و افزون بر تعطیل شدن روزنامه اعتماد ملی، دفتر مهدی کروبی، دفتر حزب اعتماد ملی و دفتر کمیته رسیدگی به امور بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان انتخاباتی نیز پلمب شده و مرتضی الویری و دو نماینده دیگر وی در کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان انتخاباتی نیز دستگیر شد.

از سوی دیگر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه سه نفر را مأمور کرد که درباره ادعاهایی که از سوی مهدی کروبی درباره تجاوز به زندانیان مطرح شده بود، تحقیق کرده و نتیجه را اعلام کند.

این کمیته سه نفره اما ادعاهای مهدی کروبی را کذب دانسته و خواستار برخورد با وی شد و مهدی کروبی نیز ضمن پافشاری بر مواضع خود اعلام کرد که دیگر امیدی به پیگیری‌های قوه قضاییه ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG