لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۱

آغاز مراسم حج با حضور ۱۰۰ هزار پلیس


وزارت بهداشت عربستان سعودی نیز اعلام کرده است امسال بیش از ۱۱ هزار نفر از افراد این وزارتخانه به زائران خدمات پزشکی ارائه می‌دهند. (عکس:AFP)

همزمان با آغاز مراسم حج درعربستان که بیش از دو میلیون مسلمان در آن حضور دارند، مقام‌های سعودی اعلام کردند که ۱۰۰ هزار نفر نظم و امنیت این مراسم را به عهده خواهند گرفت.


مقام‌های سعودی همچنین برای نخستین بار از هلی‌کوپترهای پیشرفته آمریکایی برای گشت زنی استفاده خواهند کرد تا این مراسم از حمله‌های احتمالی تروریستی مصون بماند.


شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور عربستان پس از دیدار با نیروهای امنیتی عربستان گفت: «(نیروهای سعودی) آماده انجام مسئولیت‌های خود هستند.» وزیر کشور عربستان افزود: «تروریسم پایان نیافته است وهمچنان ادامه دارد.»


درمراسم حج سال گذشته مقام‌های سعودی اعلام کردند که گروهی مرتبط با القاعده را دستگیر کرده‌اند که قصد حمله‌های تروریسستی داشته‌اند.

عربستان امسال از هلی‌کوپترهای سیرکورسکی اس-۹۲ که در شب نیز کارایی بالایی دارند، استفاده می‌کند.


پادشاهی عربستان از سال ۲۰۰۳ تاکنون هدف رشته حملاتی از سوی اسلامگرایان بوده است. بیشتر عوامل حمله‌‌های یازده سپتامبر نیز از این کشور بودند.


درمراسم حج سال گذشته مقام‌های سعودی اعلام کردند که گروهی مرتبط با القاعده را دستگیر کرده‌اند که قصد حمله‌های تروریسستی داشته‌اند.


با این حال مقام‌های سعودی می‌گویند امسال نشانه‌ای دال بر انجام حمله‌های تروریستی در دست ندارند.


در آستانه مراسم حج امسال شمار زیادی در این کشور دستگیر شده‌اند. اما اعلام شده است که این دستگیری‌ها مربوط به جرایم عادی و قانون‌شکنی بوده است.


مراسم حج معمولا با حوادثی نیز همراه است. در سال ۲۰۰۶، ۳۶۴ نفر، سال ۲۰۰۴، ۲۵۱ نفر و درسال ۱۹۹۰، ۱۴۲۶ به علت ازدحام بیش از حد، یا حوادث دیگر جان خود را از دست دادند.


یکی از جاهای حادثه‌خیز، محلی است که زائران برای «رمی شیطان» گردهم ‌می‌آیند و به سوی نماد شیطان سنگ می‌اندازند. تاکنون صدها نفر در این محوطه به دلیل ازدحام بیش از حد کشته شده‌اند. مسئولان سعودی به تازگی با تغییراتی در این محل تلاش کرده‌اند از وقوع حوادث مشابه جلوگیری کنند.


در همین حال وزارت بهداشت عربستان سعودی نیز اعلام کرده است امسال بیش از ۱۱ هزار نفر از افراد این وزارتخانه به زائران خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.امسال بيش از ۱۰۴ هزار ايرانی از ایران به عربستان سعودی رفته‌اند.


XS
SM
MD
LG