لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۵

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سی‌تی اسکن


مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با هشدار نسبت به پرتوافکنی بیش از اندازه تجهیزات پزشکی، اعلام کرد که این سازمان به دنبال ایجاد طرحی برای سنجش میزان پرتوهای دریافتی بیماران است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به خطرهای احتمالی اسکن و قرار گرفتن بیش از حد بیماران در معرض پرتوهای رادیو اکتیو، از اقدام‌های مشترک این سازمان با دیگر نهادهای بین‌المللی برای حفاظت بیشتر از بیماران خبر داد.

نشان خطر پرتوزایی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید از جمله طرح‌های که در دست اقدام است، ایجاد یک کارت هوشمند برای اندازه‌گیری میزان پرتو‌های رادیواکتیوته در بدن افراد در طول دوران زندگی‌شان است.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است فرایند‌هایی نظیر سی‌تی اسکن بیشتر از دیگر روش‌ها موجب نگرانی است؛ چراکه در طول انجام سی‌اسکن میزان پرتوهای بیشتری، در مقایسه با دیگر شیوه‌های متدوال رادیولوژی، به بدن بیمار وارد می‌شود.

برپایه برآورد کارشناسان آژانس، میزان پرتوافکنی در طول یک سی اسکن نزدیک به ۵۰۰ برابر بیشتر از رادیولوژی متداول است که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در بیمار افزایش دهد؛ به‌ویژه اگر سی‌تی اسکن چندین بار تکرار شود.

به گفته رناته سزاروینسکی، رئیس بخش ایمنی و نظارت پرتوافکنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروزه استفاده از پرتوافکنی در تجهیزات پزشکی، پرمصرف‌ترین منبع پرتوافکنی به بدن انسان است.

این مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اینکه ارزش فناوری‌های نوین پزشکی را یادآور می‌شود، بر این نکته تأکید دارد که انجام هر آزمایش و عملی بر روی بیمار بایدبه لحاظ پزشکی توجیه و دلیلی داشته باشد چون به گفته وی «حفاظت بیماران دربرابر پرتوافکنی نیز مهم است».

دان رهانی، یک کارشناس بخش ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنین می‌گوید میزان پرتوهایی که برخی از بیماران دریافت کرده‌اند در سطح بازماندگان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی است.
برپایه آخرین برآورد کمیته علمی اثرات پرتوافکنی اتمی سازمان ملل، سالانه نزدیک به چهار میلیارد عکس‌برداری اشعه ایکس برای تشخیص بیماری‌ها انجام می‌شود؛ این آمار نشان می‌دهد که در طول ۱۰ سال گذشته افراد جهان در مجموع ۱۷ درصد بیشتر پرتوهای رادیواکتیو دریافت کرده‌اند.

برپایه این گزارش استفاده از سی‌تی اسکن در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. در این روش که با استفاده از اشعه ایکس صورت می‌گیرد از بخش‌های گوناگون بدن تصویر سه‌بعدی و شفاف ارائه‌می‌شود. این روش که به سادگی نیز انجام می‌شود در سال‌هاای اخیر با استقبال بیشتری مواجه شده است.

در این گزارش با استناد به برخی از گزارش‌های پزشکی آمده است که در مورد ۵۰ درصد از سی‌تی اسکن‌های انجام شده، به لحاظ علمی تردید وجود دارد.

مادان رهانی، یک کارشناس بخش ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با اشاره به نگرانی‌های فزاینده که ناشی از پرتوافکنی تجهیزات پزشکی است می‌گوید که آژانس از جوانب مختلف به این موضوع پرداخته است.

آقای رهانی همچنین می‌گوید میزان پرتوهایی که برخی از بیماران دریافت کرده‌اند در سطح بازماندگان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی است.
XS
SM
MD
LG