لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۵۵

حزب رئیس‌جمهوری اندونزی برنده انتخابات پارلمانی شد


انتخابات پارلمانی اندونزی روز پنجشنبه ۲۰ فروردین برگزار شد
نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اندونزی، که روز پنجشنبه برگزار شد، حاکی از آن است که حزب سوسیلو بامبانگ، رئیس‌جمهوری این کشور توانسته است به پیروزی دست یابد.

برپایه آماری که مؤسسه نظرسنجی اندونزی اعلام کرده است ‌حزب دموکراتیک اندونزی که از احزاب میانه این کشور به شمار می‌آید، با کسب ۲۰.۴۸ درصد کل آرا نیرومندترین فراکسیون پارلمان این کشور خواهد بود.

در همین حال «حزب دموکراتیک برای مبارزه» که رهبری آن را مگاواتی سوکارنوپوتری، رئیس‌جمهوری پیشین اندونزی، در دست دارد، ۱۴.۳۳ درصد از کل آرا و حزب گلکار ژنرال سوهارتو ۱۳.۹۵ درصد کل آرا را کسب کرده است.

به این ترتیب سوسیلو بامبانگ، رئیس‌جمهوری کنونی اندونزی، که حزبش ۲۰ درصد از ۵۶۰ کرسی پارلمان این کشور را به دست آورده است با قدرت بیشتری خواهد توانست اصلاحات اقتصادی سومین دموکراسی جهان را به پیش ببرد. این در حالی است که این حزب در انتخابات سال ۲۰۰۴ پنجمین حزب پارلمان اندونزی بود.

اکنون سه ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری اندونزی، سوسیلو بامبانگ، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور باید به خاطر آنکه بتواند در پارلمان به اکثریت دست یابد، با احزاب دیگر ائتلاف تشکیل دهد.

در حالی که انتظار می‌رود سوسیلو بامبانگ، رئیس‌جمهوری کنونی، در انتخابات ماه ژوئیه نیز به پیروزی برسد، اما وی احتمالاً چند وزارتخانه را به احزابی که با حزب دموکراتیک اندونزی به ائتلاف برسند خواهد سپرد.

احزاب اسلامی از جمله احزابی هستند که حزب دموکراتیک ممکن است با آنها به ائتلاف برسد؛ حزب عدالت مترقی که هشت درصد آرا را به دست آورده از جمله این احزاب اسلامگراست. احزاب اسلامی اندونزی در مجموع توانستند ۲۶ درصد کل آرا را به دست آوردند.

حزب گلکار که هوادار رئیس‌جمهوری سابق، ژنرال سوهارتو است از دیگر احزابی است که انتظار می‌رود حزب دموکراتیک اندونزی با آن ائتلاف کند.

اندونزی با ۲۴۰ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است. با کنار رفتن ژنرال سوهارتو از قدرت در سال ۱۹۹۸ و پایان یافتن حکومت ۳۲ ساله وی، راه برای انجام اصلاحات در این کشور هموار شد.
XS
SM
MD
LG