لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۷

ایران ادعای دخالت در آدم‌ربایی بغداد را رد کرد


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران
تهران روز پنج‌شنبه اتهام وارد شده از سوی روزنامه بریتانیایی گاردین مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در ربودن یک شهروند بریتانیایی در عراق در سال ۲۰۰۷ را رد کرد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درباره ادعای روزنامه گاردین گفت: «این ادعاها صحت ندارد و ناشی از ناراحتی انگلیسی‌ها از واکنش ملت ایران در راه‌پیمایی میلیونی است که در این راه‌پیمایی دخالت انگلیس در امور ایران را محکوم کردند.»

روزنامه گاردین چهارشنبه شب در گزارشی گفت که ربوده شدن یک کارشناس بریتانیایی کامپیوتر در عراق با نقشه و کمک سپاه پاسداران ایران انجام شده است. این روزنامه به نقل از منابع خود سپاه قدس را عامل این آدم‌ربایی معرفی کرده است.

به گفته این روزنامه بریتانیایی، آزادی پیتر مور، کارشناس ۳۷ ساله کامپیوتر، که دو سال پیش، ماه مه ۲۰۰۷، در عراق ربوده شده بود روز چهارشنبه در ازای آزادی یک روحانی شیعه جوان به نام غیث الخزعلی صورت گرفته است.

آقای مور به همراه چهار محافظ خود ربوده شده بود، محافظانی که گفته می‌شود به احتمال زیاد کشته شده‌اند. ربایندگان آقای مور او را از ساختمان وزارت دارایی عراق در بغداد ربودند؛ پس از این آدم‌ربایی گروهی به نام «جامعه اهل حق» مسئولیت آن را برعهده گرفت.

از سوی دیگر، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است «هیچ شاهد و مدرکی» برای تایید ادعای مطرح شده از سوی روزنامه گاردین درباره ارتباط ایران با این آدم‌ربایی در اختیار ندارد.

با این حال، شبکه خبری بی‌بی‌سی، از دیوید پترائوس، فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در عراق، نقل کرده است که وی «۹۰ درصد» مطمئن است که پیتر مور و محافظانش برای مدتی در ایران نگهداری شده‌اند.

شبکه بی‌بی‌سی در گزارش خود آورده است که دیوید پترائوس اوایل ماه دسامبر در پاسخ به پرسشی درباره این گروگان‌گیری به خبرنگار این شبکه گفته است: «من کاملا مطئنم. من ۹۰ درصد اطمینان دارم. من تقریبا مطمئنم، من اسناد و اطلاعات محکمی در این باره دیده‌ام.»

گاردین به نقل از یک عضو سابق سپاه پاسداران که نامی از او نمی‌برد درگزارش خود آورده است که پس از آدم‌ربایی، پیتر مور به همراه محافظانش به دو اردوگاه نظامی در قصرشیرین، در نزدیکی مرز ایران با عراق، منتقل شده است.

گاردین به نقل از منبع خود همچنین گفته است که طرح این عملیات آدم‌ربایی از سپاه پاسداران بوده و خود عملیات توسط سپاه قدس اجرا شده است. سپاه قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG