لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۶

آخرین نتایج شمارش آرا از پیشتازی ایاد علاوی حکایت دارد


ایاد علاوی(راست) و نوری المالکی
کميسيون عالی انتخابات عراق آخرين جزييات نتايج انتخابات اين کشور را اعلام کرد. بر اساس اين نتايج، هم اکنون ائتلاف العراقيه با کسب .۲۵.۸۷ درصد آرا (۲.۶۳۱.۳۸۸ رای) در صدر قرار دارد. رهبری اين ائتلاف را اياد علاوی نخست وزير اسبق عراق برعهده دارد و بسياری از چهره‌های شاخص عرب سنی نظير طارق الهاشمی معاون رييس جمهوری در آن قرار دارند. اين فهرست از حمايت عرب های سنی غرب، مرکز و شمال عراق برخوردار بوده است و دارای گرايش‌های ليبرال و سکولار است .

ائتلاف دولت قانون به رياست نوری المالکی با کسب ۲۵.۷۶ درصد آرا ( ۲.۶۲۰.۰۴۲ رای) و با فاصله نزديکی از ائتلاف العراقيه در رتبه دوم قرار دارد. اين فهرست متشکل از حزب الدعوه و تعدادی از هم پيمانان آن است و تا کنون در ۷ استان شيعه نشين جنوب رای اول را بدست آورده است.

رتبه سوم به ائتلاف ملی عراق به رياست عمار حکيم و ابراهيم جعفری تعلق دارد که ۱۹.۴۳ درصد آرا (۱.۹۷۶.۴۱۲ رای) بدست آورده است. اين ائتلاف که مقتدی صدر و احمد چلبی نيز در آن قرار دارند در محافل خبری و سياسی عراق به عنوان نزديکترين ائتلاف و فهرست انتخاباتی به ايران نام برده می‌شود و عمده جريانات حاضر در آن شيعيان مذهبی هستند.

همچنين ائتلاف هبستگی کردستانی تحت رهبری جلال طالبانی و مسعود بارزانی به عنوان مهمترين فهرست انتخاباتی کردها در رتبه چهارم قرار گرفته و حدود ۱۵.۲۷ درصد آرا (۰۶۷/۵۵۳/۱ رای) ۱.۵۵۳.۰۶۷ کسب کرده است. اين ائتلاف در استان‌های اربيل ، دهوک و سليمانيه حائز اکثريت آرا شده و در کرکوک رقابتی سخت با ائتلاف العراقيه داشته است .

پس از اين فهرست‌ها ، ساير احزاب و فهرست‌های انتخاباتی با فاصله بسيار در رتبه های بعدی قرار دارند.

رتبه پنجم در سراسر عراق به فهرست گوران (تغيير) رسيده است که يک جريان نوپای سياسی در بين کردها است و منتقد نحوه حاکميت جلال طالبانی و مسعود بارزانی در مناطق کردنشين است. جريان گوران، در اولين حضور خود در انتخابات سراسری عراق توانسته است حدود ۴.۳۶ درصد آرا يعنی حدود ۴۴۴۰۰۰ رای بدست آورد .

رتبه ششم به ائتلاف وحدت عراق به رهبری جواد بولانی وزير کشور کنونی رسيده که حدود ۳ درصد آرا و ۲۹۵۰۰۰ رای کسب کرده است.
رتبه هفتم به جبهه توافق ديگر نماينده عرب‌های سنی در انتخابات رسيده که نزولی شديد نسبت به انتخابات گذشته داشته است. اين جريان در انتخابات گذشته پس از ائتلاف يکپارچه شيعيان و کردها رتبه سوم را بدست آورده بود ولی اکنون با پيوستن اکثر شخصيت‌های سنی به اياد علاوی، فقط توانسته است حدود ۲.۷۲ درصد آرا یا ۲۷۷۰۰۰ به دست آورد.

رتبه هشتم به اتحاد اسلامی کردستان رسيده که يک حزب اسلامی با گرايشات ميانه‌روانه و اخوان المسلمينی است و رهبری آن را محمد بهاء الدين برعهده دارد .اين حزب ۲.۲۷ درصد آرا (۱۳۱۰۰۰ رای) بدست آورده است.

رتبه نهم نيز به جماعت اسلامی کردستان رسيده که يک حزب اسلامگرای نزديک به ايران است و رهبری آن را علی باپير برعهده دارد. اين حزب ۱.۴۱ درصد آرا و حدود (۱۴۴۰۰۰ رای) بدست آورده است .

اين رتبه‌بندی بر اساس شمارش حدود ۹۳ تا ۹۷ درصد آرا در استان‌های مختلف بدست آمده است و کل آرای شمارش شده تا کنون حدود ۱۰.۱۷۱.۲۷۱ رای است .

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG