لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۲

ایرلند به پیمان لیسبون آری گفت


یک حوزه رای‌گیری در دوبلین(جمعه دوم اکتبر)
وزیر خارجه ایرلند اعلام کرد، مردم این کشور در رفراندوم روز جمعه به پیمان لیسبون که راه را برای ایجاد قانون اساسی اتحادیه اروپا هموار می‌کند، ‌رأی آری داده‌اند.

ایرلندی‌ها در حالی به پیمان لیسبون رای آری داده‌اند که سال گذشته این پیمان را در رفراندومی مشابه رد کرده و ایجاد قانون اساسی برای اتحادیه اروپا را با چالش مواجه کرده بودند.

با این تصمیم ایرلندی‌ها، همه نگاه‌ها در ۲۷ کشور اروپایی متوجه جمهوری چک و لهستان است؛ رهبران این کشورها در اروپای مرکزی، سمت و سویی متفاوت نسبت به دیگر همتایان خود اختیار کرده و نسبت به این کارکرد این اتحادیه ابراز تردید کرده‌اند.

مایکل مارتین، وزیر خارجه ایرلند روز شنبه به رادیوی دولتی این کشور گفت: «من برای این کشور خوشحالم. به نظر می‌رسد که در این برهه طرف «آری» پیروزی قاطعی به دست آورده است.»

در مرکز شمارش آرای دوبلین، مقام‌های ایرلندی خشنود از نتایج انتخابات یکدیگر را در آغوش کشیده و برای جشن و سرور آماده می‌شوند.

این رفراندوم همچنین نخستین پیروزی بزرگ برایان کوون، نخست وزیر و احزاب چپ میانه حامی وی به شمار می‌آید.

از سوی دیگر برایان لنیهان، وزیر دارایی ایرلند نیز با ابراز خرسندی از نتایج همه‌پرسی روز جمعه و با اشاره به رکود اقتصادی اروپا گفت: «ما در موقعیت بسیار دشوار اقتصادی هستیم و این نخستین گام اساسی به سوی احیای اقتصاد است.»

نتایج غیر رسمی حاکی از آن که ۶۰ درصد رأی‌دهندگان ایرلندی به پیمان لیسبون رأی آری داده‌اند.

در انتخابات سال گذشته پیمان لیسبون در رفراندوم لندن رأی نیاورد.
XS
SM
MD
LG