لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۰

اخبار ضد و نقیض در مورد حکم سنگسار یک زوج تبریزی


علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه
علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرد که حکم سنگسار یک زوج تبریزی به نام‌های رحیم محمدی و کبری بابایی که متهم به لواط و زنای محصنه هستند «هنوز نهایی نشده است.»

این در حالی است که محمد مصطفایی، وکیل رحیم محمدی و کبری بابایی پس از این اظهارات در مصاحبه با رادیو فردا گفت: «شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور حکم سنگسار دو موکلش را تایید کرده است.»

به گفته محمد مصطفایی پیش از تایید این حکم توسط دیوان عالی کشور شعبه ششم دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی مبادرت به صدور حکم سنگسار برای این زوج کرده بود.

محمد مصطفایی همچنین به رادیو فردا گفت که وی پس از تایید حکم این زوج تبریزی در خواستی به دادستانی کل کشور ارائه داده است و از دادستانی درخواست «اعمال ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب» را کرده است که براساس آن به این پرونده مجددا رسیدگی شود.

در نامه‌ای که محمد مصطفایی به دادستان کل کشور نوشته آمده است که این زوج به دلیل فقر شدید مالی، « از عملکرد غیر قانونی خود فیلم برداری» می‌کرده و از از طرف مقابل اخاذی می‌کردند.

محمد مصطفایی در بخشی از نامه‌ای که به داستان کل کشور نوشته است متهم ردیف اول رحیم محمدی که از همسر خود برای اخاذی استفاده می‌کرده به دلیل فقر شدید و فشارهای زندگی «دچار نوعی جنون است».

در این نامه محمد مصطفایی به بازگویی شدت فقر موکلانش می‌پردازد. در این نامه به نقل از رحیم محمدی آمده است که این دو در اوایل زندگی مشترکشان از شدذت فقر تحت پوشش کمیته امداد بوده‌اند.

در این بخشی از این نامه محمد مصطفایی از رحیم محمدی برای دادستان کل کشور نقل می‌کند: «نمی‌دانم از بد شانسی ما بود و یا از فقر زندگیمان بود که به چند دوست و آشنا پناه بردم تا از آنها کمک گرفته یا پولی قرض کنم. می‌دیدم با هر کسی مواجه می‌شوم نظر سویی به همسرم دارد و این مشکلات و فشارهای بیش از حد، باعث شد که اینجانب به مریضی روحی و روانی دچار شوم... به خدا قسم یاد می‌کنم که برای دخترم که چشمهایش بسیار ضعیف است پول نداشتم عینک تهیه کنم.»

آقای جمشیدی اواسط اردیبهشت ماه گذشته تایید کرد که مردی در اسفندماه سال گذشته در شهر رشت سنگسار شده است.

این در حالی است که سخنگوی قوه قضایيه در مرداد ماه سال گذشته گفته بود که اجرای همه احکام سنگسار متوقف شده و اين مجازات ديگر به هيچ وجه اجرا نخواهد شد.

براساس قانون مجازات اسلامی در ایران، افراد متأهل مرتکب روابط جنسی نامشروع، حکم سنگسار دریافت می‌کنند و در اجرای این حکم، درحالی که محکومان مرد تا کمر و محکومان زن تا گردن در گودال خاک قرار دارند، مورد پرتاب سنگ قرار می‌گیرند.

این شکل از اعدام محکومان، بارها از سوی نهادهای بین‌المللی محکوم شده و جامعه بین‌المللی اجرای این حکم را وحشیانه می‌داند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG