لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۶

تذکر دادستانی کل کشور به وزارت نفت برای آلودگی کرخه


سد کرخه
دادستانی کل کشور به وزارت نفت به دلیل آنچه که «سهل‌انگاری» در مورد نشت نفت به رودخانه کرخه خوانده شده، به این وزارتخانه تذکر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستانی کل کشور همچنین به دادستان خوزستان نیز به دلیل «تعلل» در طرح شکایات، تذکر داده است.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، در پی آسیب‌دیدگی خط انتقال نفت خام مجاور کرخه در روز پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۸۷، این رودخانه در نزدیکی شهر شوش به مواد نفتی آلوده شد.

به گفته محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، میزان نفتی که به رودخانه کرخه سرازیر شده، ۶۰۰۰ هزار بشکه برآورد می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در اثر نشت نفت بیش از ۱۰۰ کیلومتر از این رودخانه آلوده شده است.

آنچنانکه خبرگزاری مهر گزارش داده است از آنجا که نشت نفت از ۱۰ شب آغاز و تا ۱۰ صبح روز بعد ادامه داشته و دادستان خوزستان نیز در این خصوص شکایتی را مطرح نکرده، دادستانی کل کشور در تذکری از دادستان مربوطه خواسته این موضوع را دنبال کند.

از سوی دیگر فاطمه واعظ جوادی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته در جریان دیدار از مناطق آلوده شده کرخه گفت با وجودی که وزارت نفت نسبت به پاکسازی این رودخانه اقدام کرده است اما همچنان در این رودخانه و به ویژه در کناره‌های آن آلودگی نفتی وجود دارد.

به گفته فاطمه واعظ جوادی هنوز از میزان خسارت وارد شده بر محیط زیست برآورد دقیقی صورت نگرفته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با این حال گفت که این سازمان از وزارت نفت شکایت نخواهد کرد چراکه به گفته وی نشت نفت یک «حادثه» بوده است.

خط لوله‌ای كه موجب نشت نفت به كرخه شد، نفت را از تاسیسات نفتی ایلام با طی۱۷۰ كیلومتر، به واحد شماره سه تاسیسات نفتی اهواز می‌رساند.

آنچنانکه استاندار خوزستان می‌گوید از ۱۷۰ كیلومتر طول این خط لوله‌ كه بیش از۴۰ سال قدمت دارد، ۸۵ كیلومتر تعویض و نوسازی شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG