لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۰۳

سناتور دمکرات ادوارد کندی بر اثر بیماری سرطان درگذشت


سناتور ادوارد کندی
سناتور دموکرات ادوارد کندی،‌برادر جان اف کندی و یکی از برجسته‌ترین سناتورهای تاریخ ایالات متحده، سه‌شنبه شب پس از یک سال مبارزه با بیماری سرطان مغز، در سن ۷۷ سالگی در خانه‌اش در کیپ کد درگذشت.

برای پنج دهه، تقریبا همه قسمت‌های عمده قانوگذاری در مورد بهبود حقوق مدنی، بهداشت و رفاه اقتصادی مردم آمریکا نام وی دیده می‌شود و مدیون تلاش‌های اوست.»
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا
سناتور کندی، از ایالت ماساچوست، نزدیک به نیم قرن در سنای آمریکا حضور داشت.
ادوارد کندی، در سنای آمریکا در زمینه قانونگذاری از جمله درباره بهداشت، حقوق مدنی، آموزش و مهاجرت تلاش‌های چشمگیری داشت.

ادوارد کندی تنها یک بار در سال ۱۹۸۰ برای ریاست‌ جمهوری آمریکا نامزد شد، که در این زمینه توفیقی نصیب وی نشد.

سناتور ادوارد کندی یکی از حامیان برجسته باراک اوباما برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری بود؛ ادوارد کندی حتی از باراک اوباما به عنوان فردی که به برادرش جان اف کندی شباهت دارد، یاد کرده بود.

مرگ سناتور کندی موجی از ابراز تاسف و تاثر در میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان و همچنین رهبران جهان به همراه داشته است.

جان اف کندی، رئیس‌جمهوری آمریکا (راست) به همراه دو برادرش ادوارد(وسط) و رابرت(چپ)؛ کاخ سفید، ۱۹۶۳


باراک اوباما، با صدور بیانیه‌ای گفت: «برای پنج دهه، تقریبا همه قسمت‌های عمده قانونگذاری در مورد بهبود حقوق مدنی، بهداشت، و رفاه اقتصادی مردم آمریکا نام وی دیده می‌شود و مدیون تلاش‌های اوست.»

خانواده کندی بامداد چهارشنبه بیانیه‌‌ کوتاهی صادر کردند؛ در این بیانیه آمده است: «ما کانون جایگزین‌ناپذیز خانواده‌مان و نور شادی بخش زندگی‌مان را از دست دادیم، اما ایمان، امید و پایداری او در قلب‌هایمان زنده و جاوید است.»

ادوارد کندی در سال ۱۹۶۲ به سنای آمریکا راه یافت و بر همان کرسی تکیه زد که برادرش جان اف کندی پیش از رفتن به کاخ سفید در بر روی آن می‌نشست.

ادوارد کندی که ۴۷ سال در سنای آمریکا حضور داشت، به لحاظ رکورد حضور در سنا در جایگاه سوم در تاریخ آمریکا است. در طول این مدت ۱۰ نفر ، و از جمله جان اف کندی، برادر ادوارد، به ریاست‌ جمهوری رسیدند.
XS
SM
MD
LG