لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۹

دموکرات ها خواهان تحقیق درباره نابودی نوارهای بازجویی


کندی: دولت بوش در شش سال گذشته ايده آل های ما و قانون را زير پا گذاشته است.»

رهبران حزب دموکرات آمريکا در کنگره، خواستار انجام تحقيقات در مورد نابودی نوارهای ويديويی شدند که بازجويی خشونت آميز مظنونين به تروريست توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - سیا - در آنها ثبت شده است.


ادوارد کندی از مقامات ارشد حزب دموکرات در کنگره آمريکا، به شدت از دولت این کشور انتقاد کرد و گفت: «دولت بوش در شش سال گذشته ايده آل های ما و قانون را زير پا گذاشته است.»


در همين حال جين هارمن از دموکرات های ارشد مجلس نمايندگان، گفت که وی در فوريه ۲۰۰۳ از سازمان CIA درخواست کرده تا هيچ نوار و فيلمی را از بين نبرند.


برخی از مقامات دموکرات می گويند که به نظر می رسد CIA اين نوارها را مدت ها از مقام های رسمی از جمله دادگاه فدرال مخفی نگه داشته است.


کارل ليون، سناتور دموکرات و رييس کميته نيروهای مسلح سنا، به خبرنگاران گفت که توضيح سازمان سیا در مورد علت از بين بردن نوارها غير قابل قبول است.


  • «دولت بوش در شش سال گذشته ايده آل های ما و قانون را زير پا گذاشته است.»
ادوارد کندی

سازمان سیا اعلام کرده بود که برای حفاظت از هويت بازجويان اين نوارها را از بين برده است.


به گزارش رويترز، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، که بارها اعلام کرده، آمريکا کسی را شکنجه نمی کند، گفته است که از وجود چنين نوارهايی و يا تخريب آنها اطلاعی نداشته است.


جرج بوش از هواداران سر سخت برنامه بازجويی CIA بوده و گفته است که از طريق اين بازجويی ها اطلاعاتی به دست آمده که به دستگيری اعضای القاعده کمک کرده است.


مايکل هايدن، رييس سازمان سیا در نامه ای به کارکنان اين سازمان اعلام کرد که نوارهای ويدئويی اين بازجويی ها که در سال ۲۰۰۲ ميلادی، بعد از دستگيری ابوزبيده، از فرماندهان القاعده آغاز شده بود، نابود شده اند.


به گفته آقای هايدن، برنامه اين بازجويی ها که منتقدين آنها را «همراه با شکنجه» توصيف می کنند، در فاصله کوتاهی بعد از آغاز در سال ۲۰۰۲، در همان سال متوقف شده اند و نوارهای بازجويی ها هم در سال ۲۰۰۵ نابود شده اند.


تخریب این نوارها در زمانی اتفاق افتاده است که گروه های حقوق بشر و وکلای زندانيان، CIA را به استفاده از روش های خشونت آميز و شکنجه برای بازجويی متهم کرده بودند.


CIA در بازجويی های خود از روش هايی مانند «شبيه سازی غرق شدن – waterboarding» استفاده کرده است.


بسياری از کشورهای جهان، نمايندگان آمريکايی و فعالان حقوق بشر می گويند که «شبيه سازی غرق شدن»، يک شکنجه محسوب می شود.


XS
SM
MD
LG