لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۳

آمریکا شکنجه مظنونین به تروریسم را منع کرد


برخورد با زندانیان مظنون به تروریسم به ویژه در زندان گوانتانامو، با انتقاد گسترده همراه بوده است.

جرج بوش رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۰ ژوئیه، با امضای یک دستور دولتی، شکنجه مظنونین به شرکت درعملیات تروریستی را توسط بازجویان این کشور، منع کند.


این فرمان دولتی آزار جنسی و توهین به مقدسات مظنونین را منع کرده است.


بر اساس حکم تازه رییس جمهوری آمریکا، ماموران آمریکایی موظف هستند تا احتیاجات اولیه این افراد را برای زندگی، از جمله غذا و آب کافی تامین کنند.


همچنین در این حکم تاکید شده که باید لباس و مواد دارویی لازم در اختیار این زندانی ها قرار بگیرد و شکنجه و هر گونه عمل خشونت آمیز جدی، ممنوع است.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم گیری جرج بوش، تغییراتی در برنامه پنج ساله سازمان سیا در مورد روش های بازجویی از مظنونین تروریستی به وجود خواهد آورد.


دادگاه عالی آمریکا سال گذشته قوانین بازجویی های سازمان سیا را زیر سوال برده بود.


تصمیم گیری جرج بوش موجب تغییراتی د ر برنامه پنج ساله سازمان سیا در مورد روش های بازجویی از مظنونین تروریستی به وجود خواهد آورد. آسوشیتدپرس

در حکم تازه جرج بوش، به یکی از روش های بازجویی که به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود و «تخته آب» نام دارد، هیچ اشاره ای نشده است.


در شیوه «تخته آب» زندانی دچار این احساس می شود که درحال غرق شدن است.


جلوگیری از خواب زندانیان نیز روش دیگری برای شکنجه است که مورد انتقاد گروه های حقوق بشر قرار گرفته است، ولی در مورد ممنوعیت آن اشاره ای در فرمان جرج بوش نشده است.

یکی از مقامات ارشد دولت که نخواست هویتش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که خواب، یکی از احتیاجات اولیه به شمار نمی رود.


تام مالینوسکس مدیر «دیدبان حقوق بشر واشینگتن» در این زمینه گفت: «مساله اصلی دستورالعملی است که در اختیار سازمان سیا قرار گرفته و در اختیار عموم نیست.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG