لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۴

یکی از رهبران القاعده، به گوانتانامو منتقل شد


بسیاری از فعالان حقوق بشر، به وضعیت بازداشت شدگان در گوآنتانامو، عدم برپایی دادگاه برای برخی از آنان و همچنین محرومیت بسیاری از این مظنونین از حقوق اولیه متهمان چون حق برقراری تماس با خانواده، معترض هستند.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد یک عضو ارشد القاعده را در حالی که در تلاش بود تا به عراق وارد شود، دستگیر کرده و وی را به زندان آمریکایی گوانتانامو، منتقل کرده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، «عبدالهادی العراقی»، که به عملیات تروریستی در افغانستان، برنامه ریزی برای ترور پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان و عملیات خرابکارانه متهم است، هفته پیش به گوانتانامو منتقل شده است.


وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، خبر داده العراقی، در حال ورود به خاک عراق برای برنامه ریزی برنامه های تروریستی القاعده در عراق، دستگیر شده است.


برایان ویتمن، سخنگوی پنتاگون خبر داد که عبدالهادی العراقی، از ماموران ارشد القاعده بوده و در حال برنامه ریزی برای چندین عملیات سنگین تروریستی در عراق، بوده است.


العراقی، در سال ۱۹۶۱ در شهر موصل به دنیا آمده و جزو نیروهای نظامی ارتش عراق در زمان صدام بوده و بیش از ۱۵ سال است که در افغانستان به سر می برد و عضو جمع ۱۰ نفره مشاوران اسامه بن لادن است

گفته شده که آقای العراقی، از ماموران کلیدی القاعده در دهه ۹۰ بوده و در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ ، ماموریت داشته حملات مرزی را برنامه ریزی کند و به نیروهای طالبان کمک کند تا با نیروهای ائتلافی در افغانستان، مبارزه کنند.


آقای ویتمن گفت: «وی در سال های اخیر سعی کرده برنامه ریزی های تروریستی انجام دهد تا مخالفان القاعده، مانند آقای مشرف را ترور کند.»


وی همچنین خبر داد که العراقی، پیش از این در دست نیروهای سیا، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا بوده و پس از آن به پنتاگون تحویل داده شده تا به گوانتانامو منتقل شود.


در یادداشتی کوتاه، مایکل هایدن، رییس سیا اعلام کرده این سازمان نقش اساسی در پیدا کردن و دستگیری العراقی داشته و این عملیات را پیروزی بزرگ و موفقیت آمیز خوانده است.


آقای هایدن همچنین خبر داده که سیا در بازجویی از وی دقیق و حرفه ای عمل کرده است.


وی گفت: «اطلاعاتی که به دست آمده به ما کمک می کند از حمله تروریستی جلوگیری کنیم و از جان انسان های بی گناه حفاظت کنیم.»


تمامی زندانیان مظنون به دست داشتن در عملیات تروریستی، به زندان گوانتانامو واقع در کوبا منتقل می شوند.


بسیاری از فعالان حقوق بشر، به وضعیت بازداشت شدگان در گوآنتانامو، عدم برپایی دادگاه برای برخی از آنان و همچنین محرومیت بسیاری از این مظنونین از حقوق اولیه متهمان چون حق برقراری تماس با خانواده، معترض هستند.


سازمان سیا و پنتاگون حاضر نشدند اعلام کنند که العراقی، در چه مکانی و در کجا دستگیر شده است اما آقای ویتمن گفت که وی در حال بازگشت به سرزمین مادری خود، عراق، و سازماندهی حملات در عراق دستگیر شده است.


سخنگوی پنتاگون در ادامه اضافه کرد تلاش شده در بازجویی ها، رهبران القاعده در عراق مشخص شوند و همچنین منبع نارآرامی هایی هم که از ایران می آید، معلوم شود.


العراقی، در سال ۱۹۶۱ در شهر موصل به دنیا آمده و جزو نیروهای نظامی ارتش عراق در زمان صدام بوده و بیش از ۱۵ سال است که در افغانستان به سر می برد و عضو جمع ۱۰ نفره مشاوران اسامه بن لادن است.


XS
SM
MD
LG