لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۰

کنگره آمریکا لایحه «ضد تروریسم» را تصویب کرد


کنگره آمریکا با اکثریتی قاطع لایحه « ضد تروریسم » را به تصویب رساند.

کنگره آمریکا با اکثریتی قاطع لایحه ضد تروریسم را به تصویب رساند تا تدابیر امنیتی شدیدتری برای کنترل محموله کشتی ها و هواپیماها به اجرا گذاشته شود.


این لایحه بخش مهمی از بودجه امنیتی را به ایالاتی تخصیص می دهد که در معرض خطر حمله تروریستی بیشتری قرار دارند.


براساس لایحه «ضد تروریسم» دولت ملزم است تا پنج سال آینده بتواند محموله های کشتی های باربری را که از بندر خارجی به سوی آمریکا می آیند کنترل کند تا مطمئن شود که این محموله ها حاوی مواد هسته ای نیست.


دولت باید این امر را در مورد محموله هواپیماها نیز تا سه سال آینده به اجرا بگذارد.


به گزارش آسوشیتدپرس، این لایحه در راستای پیشنهادات «کمیسیون مستقل ۱۱ سپتامبر» در مورد چگونگی ایجاد امنیت بیشتر در آمریکا به تصویب رسیده است.


براساس لایحه «ضد تروریسم » دولت ملزم است تا پنج سال آینده بتواند محموله های کشتی های باربری را که از بندر خارجی به سوی امریکا می آیند کنترل کند تا مطمئن شود که این محموله ها حاوی مواد هسته ای نیست.

این کمیسیون در سال 2004، ۴۱ مورد توصیه برای بالا بردن سطح امنیت ملی در آمریکا ارائه داد. «لی همیلتون» از نمایندگان سابق حزب دمکرات کنگره و از اعضای ارشد این کمیسیون گفت با تصویب این لایحه ۸۰ درصد توصیه های ما عملی خواهد شد و امریا جای امن تری می شود.


مجلس نمایندگان امریکا با ۳۷۰ رای موافق در مقابل ۴۰ رای مخالف روز جمعه ۲۷ ژوئیه این لایحه را به تصویب رساند.


سنای این کشور نیز روز پنجشنبه با ۸۵ رای موافق در مقابل ۸ رای مخالف موافقت خود را با این لایحه اعلام کرده بود.


«اسکات استانزل» یکی از سخنگویان کاخ سفید گفت که جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، این لایحه را امضا خواهد کرد.


به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات تصویب این لایحه را پیروزی برای خود دانستند.


«استنی هویر» رهبر اکثریت دمکرات در مجلس نمایندگان گفت «با تصویب این لایحه مردم آمریکا از ایمنی بیشتری برخوردار خواهند بود.»


یکی از موارد مهم این لایحه این است که بودجه امنیتی بیشتری در اختیار ایالاتی قرار خواهد گرفت که خطر بیشتری در مورد حملات تروریستی آنها را تهدید می کند.


مقامات رسمی ایالات پر جمعیت مانند نیویورک پیشتر اعتراض کرده بودند که در توزیع بودجه امنیتی تفاوتی بین ایالات پر جمعیت و کم جمعیت وجود ندارد.


XS
SM
MD
LG