لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۵

نگرانی شدید مادر سارا شورد از وضعیت سلامت وی در زندان اوین


مارد سارا شورد در ملاقات با فرزندش در تهران
نورا شورد،‌ مادر سارا شورد ٬ يکی از سه شهروند آمریکایی، که در زندان اوین به سر می‌برد، روز پنجشنبه به شدت نسبت به وضعیت سلامت دخترش ابراز نگرانی کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که وی را آزاد کنند.

مادر سارا شورد همچنین از گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه خواسته است که فورا برای پايان دادن به زندان انفرادی دخترش با مقامات ايرانی تماس گرفته و پا درميانی کند.

شین باور و جاشوا فتال، ۲۷ ساله، همراه با سارا شورد، ۳۱ ساله، در مردادماه سال گذشته، در مرز ایران و عراق، توسط مأموران ایرانی دستگیر شدند و به آنها اتهام جاسوسی زده شد؛ در حالی که ایران می‌گوید این سه شهروند آمریکایی در خاک ایران دستگیر شده‌اند، در برخی از گزارش‌های که در رسانه‌های غربی منتشر شد، قید شده بود که این شهروندان آمریکایی در خاک عراق دستگیر شده بودند.

مادر سارا شورد می‌گوید که دخترش در تماس تلفنی با وی گفته است که مشکوک به ابتلا به سرطان سینه است.

مادر سارا شورد همچنین تاکید کرده است از آنجا که مسئولان ایرانی از «انتقال دخترش از زندان انفرادی» خودداری کرده و گزارشی ازدرمان وی ارائه نکرده‌اند، وی این هفته درخواست خود را به گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه تقدیم کرده است.

نورا شورد درباره نحوه رفتار با دخترش می‌گوید: «شکنجه شکل‌های گوناگون دارد و بگونه گسترده‌ای پذيرفته شده است که زندان انفرادی يک نوع شکنجه روانی ناديدنی است به ويژه در موردی همچون مورد سارا که زندانی نمی‌داند که چرا زندانی شده و چه بر سر او خواهد آمد.»

نورا شورد می‌افزاید: «رفتاری که با سارا می‌شود بيرحمانه غيرانسانی و تحقیرآمیز است و ايران نسبت به همه درخواست‌ها و التماس‌های من از جمله پيرامون آشکار ساختن نتيجه آزمايش‌های پزشکی که پنج ماه پيش روی سارا انجام شده ٬ بی اعتنایی می‌کند.»

در بیانیه‌ای که از سوی خانواده این سه شهروند آمریکایی صادر شده، تاکید شده که این سه نفر، هنگام يک سفر کوتاه کوهنوردی به کردستان عراق توسط نيروهای ايرانی «در جوار مرز ايران» دستگير شد‌ه‌ا‌ند.

برپایه این بیانیه خانواده‌های اين سه آمريکایی اين مورد را همچنين به گروه کاری سازمان ملل متحد برای بازداشت خودسرانه ارجاع کرده و درخواست پادرميانی کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG