لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۰
میرحسین موسوی، از رهبران اصلاح‌طلب ایران، با صدور بیانیه‌ای اعدام پنج تن از شهروندان ایرانی را محکوم کرد و اجرای این اعدام‌ها را با سالگرد انتخابات ریاست‌ جمهوری مرتبط دانست.

در بیانیه میرحسین موسوی آمده است: «اعلام اعدام ناگهانی پنج نفر ازشهروندان کشور بدون آنکه توضیحات روشن کننده‌ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود شبیه روند ناعادلانه‌ای است که در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت‌آور برای عده زیادی از زنان ومردان خدمتگزار وشهروندان عزیز کشور ما شده است.»

روز یکشنبه قوه قضاییه جمهوری اسلامی، که مستقیما رئیس آن از سوی رهبر منصوب می‌شود پنج نفر را به اتهام عضویت در گرو‌ه‌های «ضد انقلاب» در زندان اوین مخفیانه و بدون اطلاع وکیلان و خانواده‌ها به دار آویخت.

از میان اعدام شدگان چهار نفر متهم به عضویت در گروه پژاک و یک نفر نیز به اتهام ارتباط با انفجار حسینیه شیراز اعدام شد.

میرحسین موسوی با انتقاد شدید از قوه قضاییه جمهوری اسلامی، این دستگاه را متهم کرده است که در آستانه خرداد ماه این پنج نفر را اعدام کرده است.

پیشتر نیز میرحسین موسوی پس از اعدام دو نفر، در جریان رویدادهای پس از انتخابات، آن اعدام‌ها را دارای انگیزه سیاسی و برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم دانسته بود.

میرحسین موسوی در تازه‌ترین بیانیه خود تصریح می‌کند: «وقتی قوه قضائیه از طرفداری مظلومان به سمت طرفداری از صاحبان قدرت ومکنت بلغزد مشکل است که بتوان جلوی داوری مردم را در مورد ظالمانه بودن احکام قضایی گرفت.»

این رهبر جنبش سبز ایران در ادامه با یادآوری شماری از رویدادهای خونین پس از انتخابات، از قوه قضاییه جمهوری اسلامی پرسیده است که چرا عاملان این حوادث شناسایی و مجازات نشده‌اند.

میر حسین موسوی در پایان می‌گوید: «چگونه است که امروز محاکم قضایی از آمران وعاملان جنایت‌های کهریزک و کوی دانشگاه و کوی سبحان و روزهای ۲۵ و۳۰ خرداد و عاشورای حسینی می گذرند و پرونده‌های فسادهای بزرگ را باز نشده می‌بندند و به صورت ناگهانی در آستانه ماه خرداد، ماه آگاهی وحق‌‌جویی پنج نفر را با حواشی تردید برانگیز به چوبه‌های دار می‌سپارند؟ آیا این است آن عدل علوی که به دنبالش بودیم؟»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG