لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۰

رافائل نادال قهرمان رولان گاروس و تنيس‌باز شماره يک جهان شد


رافائل نادال
رافائل نادال اسپانيايی، تنيس‌باز شماره دو رقابت‌های تنيس رولان گاروس پاريس، با برتری سه بر صفر بر رابين سودرلينگ، تنيس‌باز رده پنج از سوئد به راحتی قهرمان شد و صعود به رده نخست جهان را رقم زد.

او در سه ست به ترتيب شش بر چهار، شش بر دو و شش بر چهار به پيروزی رسيد و بار ديگر برتری بی‌چون و چرای خود در بازی بر روی زمين خاک رس را نشان داد.

نادال در هر سه ست بر حريف سوئدی برتری نشان داد و با قدرت قهرمان اوپن فرانسه شد. او در پايان پس از چند لحظه خوابيدن بر روی زمين و فرياد شادی سر دادن، از جای برخاست و به تشويق تماشاگران پاسخ داد و سرانجام در حالی که صورتش را پوشانده بود، بر روی نيمکتش اشک شادی ريخت.

اين پنجمين قهرمانی نادال در رقابت‌های اوپن فرانسه بود و او توانست شکست تکان‌دهنده سال پيش از رابين سودرلينگ را جبران کند و از حريف سوئدی انتقام بگيرد.

برای تنيس‌باز رده دوم جهان اين بيست و دومين پيروزی پياپی بر روی زمين خاکی، بدون شکست در سال ۲۰۱۰ بود. با اين قهرمانی موقعيت او به عنوان تنيس‌باز شماره يک جهان و جانشينی راجر فدرر سوييسی تثبت شد. او برای رسيدن به فينال بر يورگن ملزر اتريشی در سه ست پيروز شده بود و پيش از مسابقه پايانی، بازگشت به رده نخست تنيس‌بازان مرد جهان را جشن گرفته بود. اگر فدرر يک هفته ديگر تنيس‌باز رده نخست جهان باقی می‌ماند، به رکورد ۲۸۶ هفته‌ای پيت سمپراس آمريکايی دست می‌يافت.

يک روز پيش از اين (شنبه) فرانسسکا اسکياوونه از ايتاليا با برتری دو بر صفر بر سام استاسور از استراليا، جام قهرمانی رقابت‌های تنيس اوپن فرانسه در بخش بانوان را بدست آورده بود. اسکياوونه، تنيس باز ۲۹ ساله شهر ميلان بی آن که به رده و بخت پايينش در اين رقابت‌ها توجه داشته باشد (رده ۱۷)، يک مسابقه با کيفيت بالا را به سود خود به پايان رساند. او در هوايی گرم و آفتابی در زمين فيليپ شاتريه به ترتيب شش بر چهار و هفت بر شش (هفت بر دو) حريفی را شکست داد که با رده هفت توانسته بود تنيس‌بازانی چون ژوستين هنين، سره نا ويليامز و يلنا يانکوويچ را از سر راه بردارد. اسکياوونه نخستين بانوی ايتاليايی بود که به مسابقه پايانی گراند اسلم رسيد و قهرمان آن هم شد. در بخش مردان آدريانو پاناتا در سال ۱۹۷۶ قهرمان رولان گاروس شده بود.

پس از مسابقه‌های اوپن فرانسه مهمترين رقابت‌های در پيش برای زنان و مردان شاخص تنيس جهان مسابقه‌های ويمبلدون انگليس است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG