لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۱

«افزایش تعداد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران»


لوگویی از سازمان گزارشگران بدون مرز
سازمان گزارشگران بدون مرز بار دیگر با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از روند رو به افزایش دستگیری روزنامه‌نگاران وب‌نگاران ایرانی اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است با دستگیری دو روزنامه‌نگار دیگر، مسعود لقمان و سجاد خاکساری، در پانزده روز گذشته، هم‌اکنون ۱۵ روزنامه‌‌گار و وب‌نگار در زندان به سر می‌برند.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به آزادی رکسانا صابری می‌افزاید: «خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار در تاریخ ٢١ اردیبهشت ماه آزاد شد اما تعداد دیگری از روزنامه‌نگار و وب‌نگاران در سکوت کامل بازداشت شده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی پنهان از دیده‌ها آزادی و حقوق روزنامه‌نگار را نقض می‌کنند.»

بنا بر اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، مسعود لقمان سردبیر سایت فرهنگی روزنامک و عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در روز ١١ اردیبهشت در تهران و ظاهرا در حاشیه تظاهرات اول ماه مه بازداشت شده است و ماموران امنیتی همان شب به همراه این وب‌نگار به منزلش مراجعه و پس از بازرسی و ضبط دست نوشته‌ها و وسائل شخصی او را به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

گزارشگران بدون مرز می‌افزاید سجاد خاکساری خبرنگار مجله توقیف شده قلم معلم نیز از تاریخ ششم اردیبهشت در پی شرکت در تظاهرات معلمان در برابر مجلس شورای اسلامی و عکس برداری از بازداشت شده است.

برپایه این گزارش،‌ سجاد خاکساری در روز دوشنبه ٢١ اردیبهشت از زندان به شعبه ٢ دادگاه انقلاب برده شده و مورد بازپرسی قرار گرفته است در حالیکه پیش از این قرار بود که این خبرنگار و وبلاگ‌نویس با سپردن وثیقه ٥٠ میلیون تومانی آزاد شود.

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین بار دیگر به روزنامه‌گاران و وب‌نگارانی که در حاشیه مراسم روز جهانی کار دستگیر شده‌اند اشاره کرده است.

پیش از این گزارشگران بدون مرز اعلام کرده بود که علیرضا ثقفی سردبیر نشریه توقیف شده راه آینده، کاوه مظفری و همسرش جلوه جواهری که هردو وب‌نگار هستند و امیر یعقوب‌علی(روزنامه‌گار) و نیکزاد زنگه (وب‌نگار) در روز جهانی کارگر باز داشت شده‌اند.


گزارشگران بدون مرز همچنین ممنوع خروج کردن دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر نرگس محمدی و ثریا عزیز پور در تاریخ ١٨ اردیبهشت را محکوم کرده است.

نرگس محمدی روزنامه‌نگار و محقق حقوق بشر و ثریا عزیز، پور مدیر مسئول مجله راسان، قرار بود با همراهی شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در نشست «زنان جهان» در گواتمالا شرکت کنند. این نشست از سوی برندگان جايزه صلح نوبل سازمان داده شده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG