لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۲

روسیه: انفجار بمب، علت سانحه در قطار مسکو به سن‌پترزبورگ


قطار مسکو به سن پترزبورگ
الکساندر بورتنیکوف، رییس سازمان امنیت روسیه روز شنبه علت سانحه قطار مسکو- سن پترزبورگ را بمبگذاری اعلام کرد.

قطار نوسکی اکسپرس جمعه شب با ۶۸۲ مسافر و ۲۹ خدمه از ریل خارج شد که برپایه آخرین آمار اعلام شده، ده‌ها نفر در این حادثه کشته و نزدیک به صد نفر زخمی شده‌اند.

الکساندر بورتنیکوف، رییس سازمان امنیت کشور روسیه در دیدار با دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه گفت: «برپایه یافته‌های اولیه کارشناسان جنایی می‌گویند بمبی معادل با هفت کیلوگرم تی‌ ان تی منفجر شده است.»

کارآگاهان روسی می‌گویند تکه‌هایی را که به باور آنها قطعات بمب است، پیدا کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت بمبگذاری در قطار مسکو-سن پترزبورگ را به عهده نگرفته است.

وزارت امور اضطراری روسیه می‌گوید دست کم ۲۶ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و ۱۸ نفر دیگر مفقود هستند که بیم آن می‌رود این ۱۸ نفر نیز در شمار کشته‌شدگان باشند.

در ماه اوت سال ۲۰۰۷ در همین مسیر، انفجار یک بمب، قطاری را از خط خارج کرد که به زخمی شدن ۶۰ نفر منجر شد؛ در این حادثه انگشت اتهام به سوی شورشیان چچن و گروه‌های راست افراطی نشانه رفت.
ولادیمیر یاکونین، رییس راه‌‌آهن روسیه، پیش از این گفته بود بازرسان شواهدی یافته‌اند که می‌تواند بر یک اقدام تروریستی دلالت کند.

خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از یک مقام امنیتی که نامی از وی نبرده گزارش داده بود که «در کنار ریل حفره‌ای به قطر یک متر پیدا شده است.»

این مقام امنیتی به اینترفکس گفته است که شاهدان عینی صدای انفجار شدیدی را شنیده‌اند که می‌تواند دلیلی برای یک اقدام تروریسیتی باشد.

در همین حال خبرگزاری ریانووستی روسیه نظر یک مقام امنیتی را منعکس کرده بود که از احتمال انفجار مواد منفجره جاسازی شده در زیر یکی از واگن‌ها خبر داده بود.

در ماه اوت سال ۲۰۰۷ در همین مسیر، انفجار یک بمب، قطاری را از خط خارج کرد که به زخمی شدن ۶۰ نفر منجر شد؛ در این حادثه انگشت اتهام به سوی شورشیان چچن و گروه‌های راست افراطی نشانه رفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG