لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۲

سولانا از پیام نوروزی اوباما به ایرانیان استقبال کرد


خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه با استقبال از پیام نوروزی باراک اوباما به ایرانیان ابراز امیدواری کرد پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا برای بازسازی مناسبات تهران ـ واشینگتن زمینه‌ساز برون‌رفت پرونده هسته‌ای ایران از بن‌بست باشد.

خاویر سولانا که سال‌هاست به نمایندگی از سوی گروه ۵+۱ با ایران درباره برنامه هسته‌ای‌اش گفت‌وگو می‌کند از مقام‌های ایرانی خواست دست دوستی اوباما را بفشارند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره پیام نوروزی باراک اوباما که در آستانه نوروز ابراز امیدواری کرده بود مناسبات ایران و آمریکا آغازی دوباره یابد، گفت: «پیام بسیار سازنده‌ای بود... من امیدوارم که (این پیام) فصل نوینی در روابط با تهران بگشاید.»


باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، که از همان دوران مبارزه‌های انتخاباتی خود وعده تغییر در رویکرد واشینگتن نسبت به ایران را داده بود در پیام نوروزی خود با ستایش از فرهنگ و تمدن ایران و ایرانیان ضمن اذعان به وجود «اختلافات جدی» میان تهران و واشینگتن بر راه دیپلماسی و احترام متقابل تاکید کرد و خطاب به دولتمردان ایرانی گفت: «دولت من اکنون به دیپلماسی متعهد است که طیف کاملی از مسائلی را که پیش روی ماست مورد بررسی قرار می‌دهد و درصدد ایجاد پیوند سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعۀ جهانی است. این فرایند با تهدید پیش نمی‌رود. به جای آن ما خواستار برقراری ارتباطی صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل هستیم.»

در واکنش به پیام نوروزی اوباما، علی اکبر جوانفکر، یکی از مشاوران محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، نیز ضمن استقبال از پیام نوروزی باراک اوباما، خواستار اقدام ملموس و عملی دولت آمریکا برای بازسازی مناسبات دو کشور شد.

علی اکبر جوانفکر گفت: «ما از تمايل رئيس جمهور آمريكا برای كنار گذاشتن اختلافات استقبال می‌‌كنيم.»
XS
SM
MD
LG