لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۵

احمدی‌نژاد فرمان مترو را به دست می‌گیرد


محمود احمدی‌نژاد
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که علاوه بر این که دولت او مسئولیت اداره متروی تهران را بر عهده خواهد گرفت، مدیریت آن را نیز خود تعیین خواهد کرد.

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود در سیمای جمهوری اسلامی به مسائل عمده شهر تهران و از جمله مسئله حمل و نقل پرداخت.

در این گفت‌وگو که ۱۲۰ دقیقه به طول انجامید محمود احمدی‌نژاد گفت: «ما تصمیم گرفتیم که مدیریت مترو را به دولت برگردانیم و برای آن مدیر نیز انتخاب خواهیم کرد.»

رئیس دولت دهم همچنین تاکید کرد که مشکلات ترافیک تهران «علمی» است، نه سیاسی.

محمود احمدی‌نژاد در حالی از به دست گرفتن کنترل متروی تهران سخن گفته است که در هفته‌های اخیر مناقشه بر سر مدیریت مترو بالا گرفته است و از جمله چند نماینده مجلس طرفدار دولت از جمله غلامعلی حداد عادل و امین شعبانی نیز به مدیریت مترو که در دست محسن هاشمی است انتقاد کرده‌ و مشکلات آن را ناشی از سیاسی‌کاری دانسته‌اند.

همچنین محمد رویانیان، مشاور محمود احمد‌ی‌نژاد و رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، پیشتر با اتخاذ موضعی مشابه، از محمدباقر قالیباف خواسته بود که محسن هاشمی را برکنار کند.

از سوی دیگر محسن هاشمی، مدیر عامل متروی تهران، و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دولت را متهم کرده‌اند که بودجه کافی برای خرید قطعات و گسترش خط‌وط این شبکه تخصیص نداده است.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در واکنش به اظهارات محمد رویانیان که خواستار تغییر محسن هاشمی شده بود، وی را به دخالت در امور شهرداری متهم کرده و گفته بود: «آقای رویانیان مدیر شهرداری نیست كه بتواند در این موضوعات دخالت كرده و تصمیم بگیرد.»

در همین حال در واکنش به فشارهای دولت و هواداران دولت نیز محسن هاشمی اعلام کرده است که تاکنون پنج بار از مقام خود استعفا کرده است، اما مورد موافقت شهردار تهران قرار نگرفته است.

این هفته جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه، اعلام کرد محمدباقر قالیباف به صورت «اضطراری» ۱۰ میلیارد تومان برای متروی تهران بودجه اختصاص داده است.

وی پیش از این گفته بود که موجودی برخی از قطعات یدکی متروی تهران به دلیل عدم پرداخت یارانه از سوی دولت به صفر رسیده است.

چالش دولت و شهرداری تهران بر سر تخصیص بودجه مورد نیاز متروی تهران به جایی رسیده است که به تازگی نمایندگان مجلس به فوریت طرحی رای دادند که در صورت تصویب نهایی بر اساس آن یک میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای تامین نیازهای متروی تهران پرداخت خواهد شد.

در همین زمینه به تازگی فیلمی از یک سخنرانی محسن هاشمی، فزرند اکبر هاشمی رفسنجانی، منتشر شده است که وی به شدت به محمود احمدی‌نژاد به خاطر اتهاماتی که در مناظره انتخاباتی‌اش به خانواده هاشمی زده است انتقاد می‌کند.

در این فیلم که مربوط به روزهای انتخابات است، عده‌ای سعی در بر هم زدن جلسه می‌کنند و محسن هاشمی اصرار می‌کند که می‌خواهد به اتهام‌های محمود احمدی‌نژاد و هوادارانش پاسخ بگوید.

محسن هاشمی در این سخنرانی می‌گوید اگر محمود احمدی‌نژاد وی را متهم به فساد مالی کرده است، چرا در دورانی که شهردار تهران بود و محسن هاشمی نیز مدیر عامل مترو، این اتهام‌ها را مطرح نکرد.

محسن هاشمی همچنین می‌گوید که محمود احمدی‌نژاد در زمانی که استاندار و شهردار بود رویکرد دیگری نسبت به اکبر هاشمی رفسنجانی داشت و برای افتتاح پروژه‌هایش از آقای رفسنجانی دعوت می‌کرد و حتی در انتخابات مجلس نیز خود او در یکی از ستادهای انتخاباتی اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG