لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۶

چاپ اسکناس۵۰ میلیارد دلاری در زیمبابوه


نرخ تورم در اقتصاد درهم فروپاشیده زیمبامبوه هم‌اکنون بنا بر آمار رسمی به ۲۳۱ میلیون درصد رسیده است. (عکس: epa)

بانک مرکزی زیمبابوه اعلام کرد قرار است به زودی اسکناس ۵۰ میلیارد دلاری روانه بازارکند؛ اسکناسی که به دلیل تورم سرسام‌آور تنها می‌‌‌‌توان با آن دو قرص نان خرید.نرخ تورم در اقتصاد درهم فروپاشیده زیمبامبوه هم‌اکنون بنا بر آمار رسمی به ۲۳۱ میلیون درصد رسیده است و دلار این کشور نیز با افتادن در سراشیبی سقوط ارزش خود را همچنان از دست می‌دهد. درحال حاضر یک دلار آمریکا در حدود ۲۵میلیارد دلار زیمباوه ارزش دارد.


چاپ اسکناس ۵۰ میلیارد دلاری در حالی در زیمبابوه صورت می گیرد که بانک مرکزی این کشور سه هفته پیش اسکناس ۱۰ میلیارد دلاری را به چاپ رسانده بود. سه هفته پیش با ۱۰ میلیارد دلار زیمبابوه شهروندان این کشور می‌توانستند ۲۰ قرص نان بخرند در حالی که هم‌اکنون با این پول یک نصف نان هم به آنها نمی‌دهند.دولت زیمبابوه با توجه به آن که واحد پول این کشور بی‌ارزش شده است، اجازه داده که مردم در خرید و فروش‌های خود از ارزهای خارجی استفاده کنند به طوریکه هم‌اکنون بیشتر معامله‌ها در این کشور با ارزهای خارجی انجام می‌شود.


زیمبابوه که زمانی اقتصادی پیشرو در قاره آفریقا داشت هم‌اکنون با بحرانی عمیق روبروست. نرخ بیکاری در این کشور از۸۰ درصد فراتر رفته و بسیاری از خانواده‌ها خوردن تکه‌ای گوشت برایشان امکانپذیر نیست.


زیمبابوه در ماه اوت ۱۰ صفر از واحد پول خود کم کرد، با این حال با تورم شدید بار دیگر صفرهای تازه‌ای بر اسکناس‌های این کشور نقش بستند.


منتقدان، رابرت موگابه رییس‌جمهوری زیمبابوه را مسئول نابودی اقتصاد این کشور می‌دانند و او نیز در مقابل کشورهای غربی را متهم به خرابکاری در اقتصاد زیمبابوه می‌کند.

برای اینکه زیمبابوه بتواند ارزهای خارجی را در این جذب کند، بانک مرکزی از ماه سپتامبر برای دست کم ۱۰۰۰ فروشگاه مجوز فروش کالا به ارز خارجی را صادر کرد. برای نمونه هم‌اکنون همه شرکت‌های موبایل می‌توانند از مردم ارز خارجی دریافت کنند.


زیمبابوه در ماه اوت ۱۰ صفر از واحد پول خود کم کرد، با این حال با تورم شدید بار دیگر صفرهای تازه‌ای بر اسکناس‌های این کشور نقش بستند.


در ماه سپتامبر رابرت موگابه با مورگان چانگیرای رهبر اپوزیسیون پس از ماه‌ها بن‌بست سیاسی موافقتنامه تقسیم قدرت امضا کردند که امیدها برای بهبود وضع این کشور را افزایش داد.


با این حال رهبر اپوزیسیون موگابه را متهم می‌کند که با قبضه همه پست‌های کلیدی در کابینه، عملا هرگونه ابتکار عملی را از وی سلب کرده است.


XS
SM
MD
LG