لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۵
فرانسه به عنوان ميزبان رقابت‌های فوتبال یورو ۲۰۱۶ انتخاب شد. اين کشور برای ميزبانی اين جام پراعتبار در رقابت با ايتاليا و ترکيه به پيروزی رسيد و توانست آرای بيشتری در کميته برگزاری يوفا، متشکل از ۱۳ عضو رای‌دهنده را بدست آورد.

در مراسم روز جمعه در مقر اتحاديه فوتبال اروپا در ژنو، ميشل پلاتينی رييس فرانسوی يوفا از نام فرانسه پرده‌برداری کرد.

اين برای سومين بار است که فرانسه عهده‌دار ميزبانی جام قهرمانی اروپا می‌شود. اين کشور به ترتيب در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۴ برگزار کننده اين رقابت‌های فوتبال، با اعتبار داشتن عنوان مهمترين قهرمانی جهان پس از جام جهانی بوده است. فرانسه در سال‌های ۱۹۳۸ و ۱۹۹۸ نيز ميزبان جام جهانی بوده است.

فرانسه به کاپيتانی ميشل پلاتينی قهرمان جام يوافا در سال ۱۹۸۴ شد و در آن دوره پلاتينی بهترين بازيکن اروپا بود. دومين قهرمانی فرانسه در سال ۲۰۰۰ در ميزبانی مشترک هلند و بلژيک بدست آمد.

ژان – پی ير اسکالتس، رييس فدراسيون فوتبال فرانسه به سايت رسمی يوفا گفت: «اين زيباترين روز برای ما بود.»

حمايت نيکولا سرکوزی

پيشنهاد ميزبانی يورو ۲۰۱۶ با حمايت قاطعانه نيکولا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، همراه بود. در روز گزينش او در آخرين دور ارایه ميزبانی برای مقامات يوفا سخنرانی کرد. عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه، نيز به منظور پشتيبانی از پيشنهاد ميزبانی کشورش در ژنو بود، اما برای ايتاليا تنها روکو کريمی، وزير ورزش اين کشور به مراسم گزينش رفت.

نتيجه پايانی بسيار نزديک بود. به گزارش يوفا در دور دوم رای‌گيری که تنها برای دو کشور انجام گرفت، فرانسه با برتری هفت رای به شش رای ترکيه را پشت سرگذاشت. ايتاليا در پايان رای‌گيری دور نخست با داشتن کمترين رای کنار گذاشته شد. به اين ترتيب در پی ميزبانی مشترک يورو ۲۰۱۲ اوکراين و لهستان، ميزبان اين جام فرانسه خواهد بود.

مرحله آخر قهرمانی ۲۰۱۶ اروپا با حضور ۲۴ تيم انجام می‌شود و با افزايش هشت تيم صعود کننده نسبت به چهار دوره اخير، مدت مسابقه‌ها يک هفته افزايش خواهد يافت.

فرانسه که به دليل ميزبانی يکی از ۲۴ تيم حاضر در يورو ۲۰۱۶ است، برای ميزبان ۱۲ ورزشگاه در يازده شهر را پيشنهاد داده که چهار ورزشگاه نوساز خواهد بود.

استاد دو فرانس (سن دونی) که فرانسه در آن با پيروزی سه بر صفر بر برزيل قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ شد و پارک د پرنس (متعلق به باشگاه پاری سن ژرمن) در پاريس، و ورزشگاه‌های لانس، ليل، بوردو، نيس، تولوز، مارسی، ليون، استراسبورگ، سنت اتی ين و نانسی محل برگزاری رقابت‌های يورو ۲۰۱۶ خواهند بود.
XS
SM
MD
LG