لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۳
دولت همچنان اميدواراست که نمايندگان مجلس در بررسی جزييات لايحه بودجه در صحن علنی، آنجا که نوبت به بررسی رقم درنظر گرفته شده به عنوان درآمدهای حاصل از هدفمندکردن يارانه‌ها می‌رسند به رقم اصلی لايحه دولت رجوع کنند و به رقم کاهش يافته کميسيون تلفيق بودجه مجلس رای ندهند.

محمود احمدی نژاد که چند ماه پيش از اين در زمان تصويب لايحه هدفمند کردن يارانه‌ها با هدف تصويب لايحه دولت بدون تغييرات معمول، سرزده به مجلس رفته بود و نمايندگان را تلويحا تهديد کرده بود که اگر به اين لايحه آنگونه که دولت می‌خواهد رای ندهند آن را پس خواهدگرفت، عصر روز سه شنبه بار ديگر به مجلس رفت تا رقم ۲۰ هزار ميليارد تومانی درنظرگرفته شده به عنوان درآمد ناشی از هدفمند کردن يارانه‌ها در گزارش کميسيون تلفيق بودجه مجلس را به ۴۰ هزار ميليارد تومان موردنظر دولت افزايش دهد.


سیاست تهديد، اقناع، نامه‌نگاری

او که مذاکرات خود با نمايندگان مجلس را بدون حضور خبرنگاران و در پشت درهای بسته انجام داد به اين اميدوار است تا بتواند از سیاست گفت‌وگوی مستقيم با نمايندگان مجلس که زمانی به او برای تصويب آنچه دولت خواسته بود ياری رساند، يک بار ديگر بهره ببرد.

اگرچه دولت و محمود احمدی نژاد با مخالفان قدرتمندی برسر تحقق خواسته خود در رساندن منابع درآمدی حاصل از هدفمندکردن يارانه‌ها به رقم ۴۰ هزار ميليارد تومان روبروست ، اما آنگونه که پارلمان نيوز سايت متعلق به فراکسيون اقليت به نقل از محمدرضا تابش دبيرکل فراکسيون خط امام خبر داده علی لاريجانی، رييس مجلس با آيت الله خامنه‌ای پيرامون قانون هدفمند کردن يارانه‌ها ديدار کرده است.

به گفته تابش، محمود احمدی‌نژاد هم‌زمان با بررسی لايحه بودجه در صحن علنی مجلس، نامه‌ای را در خصوص برنامه هدفمند کردن يارانه‌ها به آيت الله خامنه‌ای ارائه کرده و خواستار اعلام نظر وی شده است.

به گزارش پارلمان نيوز، تابش به نقل ازعلی لاريجانی گفته است که آيت الله خامنه‌ای استدلال هر دو طرف مجلسی‌ها و دولتی‌ها درباره هدفمندکردن يارانه ها را محکم و قابل توجه دانسته اما خواستار آن شده تا فرصتی فراهم شود که محمود احمدی نژاد هم بتواند استدلال‌ها و حرفهايش را پيرامون هدفمند کردن يارانه‌ها مطرح کند.

اگرچه دبيرکل فراکسيون خط امام مجلس نتيجه‌گيری کرده که از سخنان آيت الله خامنه‌ای چنينی برمی‌آيد که رهبر ايران، تصميم‌گيری نهايی را پس از استماع سخنان رئيس مجلس، به نمايندگان و رای مجلس واگذار کرده ‌است.

اما برخی تحليلگران از اين روايت و از درخواست وی برای حضور رييس دولت در مجلس برداشتی متفاوت با تابش دارند و اين توصيه رهبر ايران را در راستای نظر مساعد وی با خواسته دولت ارزيابی کرده‌اند که در نهايت رای مجلس را تحت تاثير قرار خواهد داد.

مانع ۷۰ درصدی

بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پيش از اين منتشر کرده بود، اگر قرار باشد قيمت‌ حامل‌های انرژی در سطحی تعيين شوند که درآمد مورد نظر دولت در لايحه بودجه ۸۹ به (۴۰ هزار ميليارد تومان) برسد، تورمی نزديک به ۷۰ درصد به نرخ تورم موجود خواهدافزود. حتی کاهش رقم ۴۰ هزار ميليارد تومانی دولت به ۲۰ هزار ميليارد تومان در کميسيون تلفيق نيز آنگونه که مرکز پژوهش‌های مجلس ارزيابی کرده، تورمی ۳۷.۶ درصدی علاوه بر تورم موجود برای اقتصاد ايران به ارمغان خواهد آورد.

به نظر می رسد اين اثر تورمی حتی اگر نظر آيت الله خامنه‌ای با نظر دولت همراه باشد، کار نمايندگان مجلس برای دادن رای مثبت به خواسته رييس دولت را سخت‌تر می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG