لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۵

بازگشت مصباح یزدی؛ برخورد با مخالفان چون پلنگ تیر خورده


محمد تقی مصباح یزدی
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی می‌گوید معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات که از آن ها به عنوان «فتنه جویان» نام برد، به دنبال تغییر قانونی اساسی هستند.

وی با بیان اینکه«امروز فتنه‌جویان به دنبال تغییر قانون اساسی و به دنبال حذف ولایت فقیه هستند» گفت: «برخی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ادعا می‌کردند چون ولایت فقیه در قانون اساسی است آن را می‌پذیریم، یعنی چون ولایت فقیه از ارزش‌های اجتماعی و جامعه است می‌پذیرند نه این که اسلام دستور داده باید از ولی فقیه تبعیت کرد.»


وی در جمع فرماندهان نیروی زمینی و دریایی سپاه پاسداران همچنین گفته است: «امروز نیز برخی به تعارف ولایت فقیه را پذیرفته‌اند و چنین می‌گویند که امام بر تبعیت از ولی فقیه تاکید کرد ما هم از ایشان حمایت می‌کنیم .»

محمد تقی مصباح یزدی افزود: «این تفکر غلطی است که ما به سبب تعارفی که با امام راحل و مراجع تقلید و علما داریم ولی فقیه را بپذیریم؛ در حالی که این تاکید اسلام است و باید بر مبنای اسلام آن را پذیرفت.»

وی همچنین روشنفکران را متهم کرد که «بر مبنای انسان‌محوری دفاع از حریم ولایت و ارزش نهادن به ارزش‌های اسلامی را قدیمی و کهنه می‌دانند و در شعارهای خود ادعا می‌کنند ما باید به جای جمهوری اسلامی به دنبال جمهوریت باشیم.»

این روحانی ۷۵ ساله که از وی به عنوان پدر معنوی محمود احمدی نژاد نیز نامبرده می‌شود در هفته های اخیر بر حجم سخنرانی‌ها و فعالیت‌هایش افزوده است.

مصباح یزدی در سخنرانی‌های اخیرش به ویژه حملاتی به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و معترضان به نتایج انتخابات دارد. وی دو هفته پیش در چهارم مهرماه نیز طی سخنانی در جمع اعضای بسیج دانشجویی با اشاره به شعار معترضان در راهپیمایی روز قدس گفت که «عده‌ای در حال حاضر صدای جمهوری ايرانی سر می‌دهند و اسلامی بودن آن را حذف می‌كنند.»

وی همان روز با تاکید براینکه «بايد دنبال برنامه‌‌ريزان و مجريان اين حوادث باشيم» گفته بود: «بايد دنبال اين باشيم كه آيا تمام كسانی كه در اين جريانات شركت داشتند از اين برنامه آگاه بودند و با هدف برنامه‌ريزان موافق بودند يا نه؟»

وی در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی حوزه علمیه قم آن را منتشر کرد به اعضای بسیج گفت که «بايد به دنبال اين سئوال باشيم كه چه اتفاقی می‌‌افتد كه كسانی كه سال‌ها رفتار نسبتا مطلوبی داشتند و دارای خدمات و سوابق مبارزاتی و زندان و شكنجه بودند و پس از انقلاب نيز خدمات ارزنده‌ای را ارايه كرده‌اند، به يكباره در مسيری قرار می ‌گيرند كه ۱۸۰ درجه با مسير قبلی آنها متفاوت است.»


«با انگیزه الهی غصب کنید»


از جمله سخنرانی های اخیر مصباح یزدی سخنان وی در شامگاه چهارشنبه ۲۶ شهریور «حسینیه امام خمینی» قم است که دو روز پیش از برگزاری راهپیمایی روز قدس ایراد شد اما برخلاف دیگر سخنرانی‌های وی در رسانه های دولتی انتشار نیافت و تنها سایت رسمی حوزه علمیه قم آن را منتشر کرد.

در این اظهارات آیت الله مصباح یزدی خواستار برخورد دوستان خدا به سان «پلنگ تیر خورده» با مخالفان شد و گفت: «در حدیث قدسی خداوند به حضرت موسی فرمود دوستان من کسانی هستند که با دیدن مخالفت با احکام الهی مانند پلنگ تیر خورده زخمی می‌خروشند.»

وی همچنین گفت: «در برخی از روایات و اسناد تاریخی غضب یک امر مطلوب شمرده شده و در جاهایی هم برای خشمگین شدن و غضب کردن امر شده است. غضب کردن در راه خدا و برای حفظ و دفاع از ارزش‌های الهی مذموم نیست و البته کسی که با انگیزه الهی غضب نماید، حدود الهی را نیز در چگونگی عکس العمل و انتقام رعایت خواهد کرد و بدیهی است که این نوع از خشم و غضب‌ها در دین اسلام نهی نشده است.»

در عین حال با اشاره به اینکه «در مواردی که طرف مقابل با عفو نمودن متنبه می‌شود، شایسته است انسان از اشتباه او در گذرد» تاکید کرد که «عواطف و احساسات نباید مانع از اجرای حدود الهی شود».

در جریان افشای دخالت بخشی از وزارت اطلاعات در قتل های زنجیرهای در سال ۷۷ ، برخی از روزنامه‌نگاران از جمله اکبر گنجی از مصباح یزدی به عنوان محرک این قتل‌ها نامبردند.

در دادگاه قتل‌های محفلی کرمان نیز شماری از اعضای یکی از پایگاه‌های بسیج در شهر کرمان که به قتل چند زن و مرد دست زدند ، ادعا کردند که با سخنرانی تحریک‌آمیز مصباح یزدی دست به چنین اقدامی زده‌اند، اما محمد تقی مصباح یزدیطی نامه‌ای به دادگاه صدور حکم قتل‌های کرمان را رد و تنها سخنرانی خود را تایید کرد.

آیت الله مصباح یزدی اواسط مرداد سال جاری و به دنبال عدم حضور بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی در مراسم تنفیذ حکم محمود احمدی‌نژاد ، گفت زمانی که حکم رييس جمهور از سوی ولی فقيه تنفيذ می‌شود «اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست».

هدف برقراری حکومت اسلامی،بقیه یا مقدمه یا ابزار

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی نزدیک به یک دهه از سال ۷۶ تا ۸۵ با حمایت تلویحی نهادهایی چون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، سپاه پاسداران و دیگر نهادهای منتسب به رهبر جمهوری اسلامی طی سخنرانی‌هایی در نماز جمعه و در جمع نیروهای نظامی تئوری حکومت اسلامی مورد نظرش را ارائه کرد.

مخالفت‌های مصباح یزدی با دولت تا پایان ریاست جمهوری محمد خاتمی ادامه داشت اما پس از به قدرت رسیدن محمود احمدی‌نژاد ، وی و شاگردانش به متحد و حامی اصلی او در قم تبدیل شدند.

وی در طی چهار سال گذشته بارها دولت احمدی‌نژاد را «دولت اسلامی» نامیده و از آن به عنوان مقدمه‌ای برای تشکیل حکومت اسلامی یاد کرده است.

با این حال در جریان انتخابات مجلس خبرگان رهبری در آذرماه سال ۱۳۸۵ شمار قابل توجهی از شاگردان و نزدیکان وی از جمله پسرش علی مصباح یزدی که از استان خراسان برای عضویت در مجلس خبرگان کاندیدا شده بود از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

خود مصباح یزدی در این انتخابات از تهران به مجلس خبرگان راه یافت اما از آن پس تا اواسط تابستان امسال به طرز محسوسی از حجم علنی سخنرانی‌هایش کاسته شد.

در آخرین روزهای آذر ۱۳۸۵ روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به پشت صحنه رد صلاحیت بی صدای اطرافیان مصباح یزدی اشاره کرد و نوشت: «در داخل کشور یک جریان نوظهور اما پر اشتها برای تسخیر مجلس خبرگان رهبری و پیاده کردن اهدافی که تشریح آنها فرصت دیگری می‌طلبد ، خیز برداشته بود اما خوشبحتانه ناکام ماند.»

این روزنامه تاکید کرده بود که «این جریان از یكطرف به دلیل برخورداری از تفكر افراطی فی نفسه خطرناک است و از طرف دیگر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری اگر به پیروزی می‌رسید، تهدیدی برای رهبری انقلاب و نظام محسوب می‌شد.»

روزنامه جمهوری اسلامی همچنین فاش کرد که رهبر جمهوری اسلامی در رد صلاحیت نزدیکان مصباح نقش داشته و افزود: «نقش بی‌بدیل تاثیرگذار و سرنوشت ساز رهبر معظم انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای در سامان گرفتن ابعاد گوناگون انتخابات خبرگان رهبری بسیار كارساز و سرنوشت ساز بود.»

برخی از شخصیت‌ها از جمله حجت الاسلام علی اکبر محتشمی‌پور از وی و شاگردانش به عنوان «فرقه مصباحیه» یاد کرده نسبت به آن هشدار داده‌اند.

شمار قابل توجهی از نزدیکان به آیت الله خمینی از جمله محمد علی انصاری که در زمان حیات آیت الله خمینی از اعضای بیت بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده و در حال حاضر نیز قائم مقام موسسه تنظیم و نشر اوست سخنان مصباح یزدی را «مغایر با واقعیت‌های دوران رهبری امام و نسبتی ناروا» به او دانسته‌اند.

آیت الله مصباح یزدی هدف تمام فعالیت‌هایش را تشکیل حکومت اسلامی اعلام کرده و نزدیک به ده سال پیش در اسفند سال ۱۳۷۹ گفته است «ما در فعاليت‌هایمان فقط نظام اسلامی را می‌خواهيم و بس. هرچيز ديگری كه می‌خواهيم ، يا مقدمه است برای تحقق نظام اسلامی يا لوازمش است و اصالت ندارد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG