لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۰

سوم بهمن، تولد ندا آقا سلطان


ندا آقا سلطان
ندا آقا سلطان که در حدود هفت ماه پیش در یکی از خیابان‌های تهران به ضرب گلوله کشته شد، روز شنبه ۲۷ ساله می‌شد.

کاسپین ماکان که نامزد ندا بوده، با انتشار فراخوانی از ایرانیان سراسر جهان خواسته است به این مناسب در محل‌های مختلف تجمع کنند و در گردهمایی‌هایی مسالمت‌آمیز حضور یابند.

کاسپین ماکان در گفت‌وگو با رادیو فردا از انگیزه خود برای انتشار این فراخوان می‌گوید:کاسپين ماکان: همانطور که می دانيد ۲۳ ژانويه مطابق با سوم بهمن سالروز تولد بيست و هفت سالگی ندا است. من از تمام هم ميهنانم دعوت کرده‌ام در سراسر جهان برای گراميداشت اين روز که اولين سالروز تولد او است که او دیگر بين ما نيست، همه ساعت چهار بعد از ظهر به صورت يکپارچه و همزمان در گوشه و کنار دنيا جمع شوند و علاوه بر گراميداشت اين روز و علاوه بر گراميداشت ياد و خاطره همه هموطنان و عزيزانی که امروز در زندان‌ها شکنجه می‌شوند و جانشان را در خيابان‌ها از دست می‌دهند و خونشان را هديه می‌کنند در راه آزادی مردم، يادی داشته باشيم از آنها و در عين حال با سکوتمان در اين تجمع، علاوه بر اينکه همراه و همسو باشيم با همه مردم ايران در داخل، اعتراض‌مان را به اين ترتيب به گوش رهبران حکومت اسلامی برسانيم.

آقای ماکان، گراميداشت ندا آقاسلطان، دختر بی‌گناهی که در جريان اعتراض‌های پس از انتخابات رياست جمهوری به قتل رسيد، و يادآوری خاطره او با نشانه های سپيد، از ديد شما به چه منظوری است؟


اين نشانه‌های سپيد درحقيقت همان نشان بين‌المللی صلح، بشردوستی و انساندوستی در جهان است. از آنجا که متاسفانه مقام‌ها و رهبران حکومت اسلامی همواره در طول اين سی و يک سال دست به کشتار و اعمال تروريستی زده‌اند، به اين خاطر من تقاضا کردم که با اين نشانه‌ها مردم راهشان را از مستبدان جمهوری اسلامی جدا کنند و به اين ترتيب ثابت کنند و نشان دهند که ما مردمی هستيم با قدمتی ديرينه در صلح طلبی و انساندوستی.

آقای ماکان شما که به ندا بسيار نزديک بوديد، ممکن است بگوييد درباره افکار و زاويه نگاه او به مسائل اجتماعی و زندگی؟

بهتر است که هرگز فراموش نکنيم که تاثير فراگير و عميق جان سپردن ندا را در آن زمان تاکنون در سراسر جهان. اين تاثير صرفاً به خاطر انديشه او بود که در واپسين لحظات زندگی او در مقابل چشم های مردم جهان به ميان آمد. راه ندا خشونت نيست و صلح هم نيست. راه ندا روشنفکری و شجاعت است.

انديشه او تاثيری ميان مردم ايران و حتی مردمی از مليت‌های ديگر گذاشت و همه ما را مصمم کرد برای اينکه بايستيم در مقابل ظلم و ستمی که عوامل رژيم ايران تاکنون بر ما آورده‌اند. او هرگز به دنبال خشونت نبود همانطور که همه مردم در فيلم‌هايی که از طريق تلفن همراه از او گرفته شده بود، چه پيش از فوت او و چه در آن لحظات تلخ، همه ديديم که او هيچ نشانی از برخورد و داشتن حتی يک سنگ نداشت، جز فرياد آزاديخواهی.

آيا خبر داريد که برای پيدا کردن قاتل و يا آمران قتل ندا آقا سلطان تحولاتی صورت گرفته و آيا خانواده ندا يا قوه قضائيه اين مسئله را پيگيری می‌کنند؟

راستش سئوال شما کمی برايم عجيب است. به اين خاطر که ندا و نداها توسط عوامل حکومت اسلامی به قتل رسيدند. اين کشتارها توسط جمهوری اسلامی پيش آمده. چطور ممکن است که جمهوری اسلامی در پی اين باشد که بررسی کند که چه کسانی از خودش و با فرمان خودش اين قتل عام را انجام دادند؟ اين کمی عجيب به نظر می‌رسد. بنابراين اگر هم در رسانه‌ها، مطالبی در اين رابطه ديده می‌شود از سوی مقام‌های مربوطه در جمهوری اسلامی، اينها صرفاً فرماليته است و هيچکدام صحت ندارد. چون آنها نمی‌توانند فرامين خودشان را که صادر کرده‌اند، نقض کنند. نمی‌توانند خودشان را محاکمه کنند. چنين چيزی ممکن نيست و من تمام مقام‌های جمهوری اسلامی را مسئول تمام اين کشتارها در ماه های گذشته و سالهای گذشته می‌دانم.

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG