لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۰
در روز اول سپتامبر پوستری در حمايت از سکينه محمدی آشتيانی، زن ايرانی محکوم به سنگسار در بيرون کاخ وزارت دادگستری ايتاليا در مرکز رم آويزان شد که مردم بسياری جلب آن شدند.

در انتشار گسترده حمايت از اين زن ۴۳ ساله و صاحب دو فرزند، رسانه‌های ايتاليا يادآور شدند که سکينه محمدی آشتيانی به دليل رابطه نامشروع به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد، اما به دنبال بازبينی آن رويداد در دادگاهی ديگر، به همدستی قتل همسرش هم مجرم شناخته و به اتهام رابطه نامشروع، محکوم به سنگسار شد.

واکنش مردم ايتاليا به اجرای چنین مجازات‌های در جمهوری اسلامی به سطح بالای ورزش و به ويژه فوتبال ايتاليا هم کشيده شده است.

به گزارش خبرگزاری «آکی» در دوم سپتامبر، فرانچسکو توتی، مهاجم و کاپيتان معروف تيم‌های ملی ايتاليا و باشگاه آ اس رما، حمايت خود را از کمپين بين‌المللی خبرگزاری ادنکرونوس اينترناسيونال در نجات يک زن ايرانی از سنگسار اعلام کرد.

برپايه اين گزارش کاپيتان تيم آ اس رما از سری «آ» فوتبال ايتاليا به خبرگزاری «آکی» گفت: «اين قابل قبول نيست که چنين چيزهايی در زمانی که ما در آن زندگی می‌کنيم، رخ دهد. من به موضوع احترام به زنان، کودکان و مردم آسيب پذير سراسر جهان، تاکيد می‌کنم.»

اين کمپين با شعار «پرتاب گُل، نه سنگ» در حمايت از سکينه محمدی آشتيانی مردم سراسر جهان را به گذاشتن گل در بيرون سفارتخانه‌ها و نمايندگی‌های ديپلماتيک ايران در کشورهای خود دعوت کرده است.

واکنش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی در واکنش به اين خبر به مدت يک ماه بازتاب اخبار باشگاه آ اس رما را تحريم کرد. در اين خبر آمده است: «سرمربی باشگاه آ اس رم ايتاليا (کلاديو رانيری) با اعلام حمايت خود از يکی از محکومان دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران، فصل جديدی از دخالت سياست در امور ورزش را در قالب ظاهرفريب حقوق بشر آمريکايی گشود.»

ايرنا می‌افزايد: «اين اقدام سرمربی ايتاليايی در حالی صورت می‌گيرد که نهادهای بنيانگذار و ناظر بر قوانين ورزشی همچون فدراسيون بين‌المللی فوتبال (فيفا) و کميته بين‌المللی المپيک (IOC) همواره بر استقلال خود تاکيد دارند و هر جا که پای دخالت دولت‌ها در امور مربوط به ورزش به ويژه فوتبال به ميان می‌آيد، بلافاصله بحث تحريم را مطرح می‌کنند.»

این خبرگزاری در مورد ارتباط گفته فرانچسکو توتی با سرمربی اين باشگاه و چگونگی دخالت دولت ايتاليا در اين موضوع، توضيحی نداده و تنها موضوع کشته شدن يک زن مسلمان در دادگاهی در آلمان را به دولت ايتاليا يادآوری کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG