لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۹

بازداشت ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی در شهرستان مشهد


یک زن مسیحی ایرانی در حال نیایش/ عکس تزئینی است
گروهی از نوکیشان مسیحی ساكن مشهد روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند كه از روند پرونده دو تن از آنان تاكنون خبری در دست نیست.

به گزارش شبكه خبر مسیحیان فارسی زبان، روز پنج شنبه ۱۷ تیرماه ۱۵ تن از نوكیشان مسیحی شهرستان مشهد كه به منظور دیدار با برخی مسیحیان شهرستان بجنورد عازم آن شهر بودند، توسط نیروهای امنیتی اداره كل اطلاعات استان خراسان بازداشت شدند.

سامان کامور، مدیر وب‌سایت شبکه خبری مسیحیان فارسی زبان، در این باره به رادیو فردا گفت، که مأموران اطلاعات با آگاهی قبلی از این سفر دقایقی پس از حرکت اتوبوس آن را متوقف کرده و تنها «مسافران مسیحی» آن را با خود بردند.

این گروه به مدت یک هفته تحت بازجویی بوده‌اند و به گفته آقای کامور فشارهای زیادی به آنها وارد شده است.

آن طور که گزارش‌ها حاکی است پس از گذشت یک هفته، ۱۳ نفر از بازداشت‌شدگان با امضای تعهد نامه به طور موقت آزاد شدند اما دو تن از آنها به نام‌های رضا (استیفان) ۴۸ ساله و احسان بهروز ۲۳ ساله كه حاضر به امضای تعهدنامه و فرم‌های مذكور نشدند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

مدیر وب سایت مسیحیان خارج از کشور در ادامه گفت که احسان بهروز،‌ یکی از بازداشت‌شدگان در همان روز بازداشت حوالی ساعت ۸ شب به‌همراه سه تن از مأموران اطلاعات به محل سكونتش در خیابان نخ‌ریسی مشهد مراجعه كرده و مأموران امنیتی پس از بازرسی و تفتیش منزل وی كلیه لوازم شخصی، كامپیوتر، كتب و نشریات او را ضبط و با خود برده که از آن زمان تا کنون اطلاع دقیقی از وی در دست نیست.

آقای کامور درباره آخرین اخبار درباره دو تن بازداشت شده به رادیو فردا گفت که در طی این مدت آقای بهروز تنها دوبار با خانواده خود تماس کوتاه تلفنی داشته است. احسان بهروز دانشجو و از اعضای كلیساهای خانگی شهرستان مشهد است.

گفته می‌شود این دو تن که همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به‌سر می‌برند قرار است درشعبه ۹۰۱ دادگاه انقلاب این شهرستان محاکمه شوند.

سامان کامور درباره چگونگی رسیدگی به پرونده این دو تن گفت که تاكنون هیچ گونه خبری از تفهیم اتهام و انتخاب وكیل برای آنان نیست و مشخص نشده که این افراد تا چه زمانی باید در بازداشت به سر ببرند.

بازداشت‌ها و فشار بر مسیحیان در مشهد در حالی صورت می‌گیرد كه علی گلچین، جوان نوکیش مسیحی ساكن ورامین، پس از گذشت نزدیک به ۸۰ روز همچنان در زندان اوین به سر می برد.

آقای کامور در پایان با اشاره به فشارهای اخیر بر مسیحیان گفت که بازداشت‌شدگان مسیحی در سال جاری عموماً از نومسیحیان هستند که تاكنون برخی از آنان به طور موقت و با وثیقه‌های سنگین آزاد شده، اما همچنان در انتظار روز محاكمه به سر می‌برند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG