لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۹

حملات طالبان در افغانستان حداقل پنج کشته و ۲۴ زخمی برجای گذاشت


گزارش های رسیده از افغانستان حاکی است که شبه نظامیان طالبان روز یکشنبه در جریان سه حمله جداگانه در جنوب و شرق افغانستان حداقل پنج غیرنظامی را کشته و ۲۴ نفر دیگر را زخمی کردند.

وزارت کشور افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد که شبه نظامیان طالبان با حمله راکتی به یک منزل مسکونی در منطقه بهسود از ولایت ننگرهار دو کودک را کشته و سه زن و یک مرد را نیز زخمی کردند.

این بیانیه شبه نظامیان طالبان را با عنوان «دشمنان ملت افغانستان» معرفی کرده که در حملات خود نیروهای نظامی افغانستان و ناتو را هدف قرار می‌دهند.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در اثر انفجار یک بمب در نزدیکی بانکی در لشگرگاه مرکز ایالت جنوبی هلمند سه نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

داوود احمدی، سخنگوی والی محلی ننگرهار گفته است این بمب که از راه دور کنترل می‌شد در کنار یکی از شعبات بانک کابل منفجر شد و در جریان آن یک دختر بچه ۱۲ ساله و دو نفر دیگر کشته و ۱۵ نفر نیز زخمی شدند.

دقایقی بعد بمب دیگری در کنار دبیرستانی در شهر لشگرگاه منفجر شد که در جریان آن سه کودک همراه با یک غیر نظامی دیگر و یک مأمور پلیس نیز زخمی شدند.

روز گذشته نیز در شمال شهر لشگرگاه، در منطقه گرشگ درجریان انفجار یک بمب جاده‌ای دو پلیس افغان کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

هلمند بزرگ‌ترین ولایت افغانستان است که در جنوب‌غربی این کشور و در مجاورت مرز پاکستان قرار دارد و از خطرناک ترین ولایت‌های افغانستان به شمار می‌رود.

سخنگوی دولت محلی، طالبان را مسئول این حملات معرفی کرد.

این بمبگذاری ها در حالی انجام می‌شود که روز شنبه در درگیری میان نیروهای پلیس افغانستان و شورشیان طالبان در ولایت ننگرهار، ۱۰ ستیزه جوی طالبان کشته و هشت نفر دیگر از آنها زخمی شدند.

طی هفته های اخیر، افغانستان شاهد افزايش حملات و بمب گذاری ها در نقاط مختلف اين کشور بوده است.۱۰ روز پیش، در جریان حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در جنوب ولایت قندهار ۴۰ نفر کشته و ۷۰ نفر زخمی شدند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، از ابتدای سال جاری تا کنون دست کم هزار و ۶۳۰ نفر غیر نظامی افغان توسط شورشیان طالبان کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG