لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۸

تصمیم دولت فرانسه به قطع برنامه‌های ماهواره‌ای گروه حماس


دولت فرانسه ترویج نفرت را عامل قطع برنامه‌های ماهواره‌ای این شبکه عنوان کرده است
در حالی که دولت فرانسه قصد دارد برنامه‌های تلویزیون الاقصی متعلق به گروه حماس را «به دلیل نفرت‌پراکنی» از روز پنج‌شنبه قطع کند، این شبکه تصمیم دولت فرانسه را ناعادلانه و ناموجه خوانده است.

دولت فرانسه پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی الاقصی وابسته به گروه شبه‌نظامی حماس از ماهواره یوتل‌ست را به خاطر آن چه «ترویج نفرت» خوانده از روز پنج‌شنبه قطع خواهد کرد.

محمد ثریا، معاون شبکه الاقصی، در غزه به خبرگزاری فرانسه گفت: «دوشنبه شب از طرف شرکت نور - ست در بحرین که واسطه میان این شبکه و ماهواره یوتل‌ست است مطلع شدیم که پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی الاقصی از ماهواره یوتل‌ست در ۴۸ ساعت آینده متوقف خواهد شد.»

به گفته معاون شبکه الاقصی، مسئولان ماهواره یوتل‌ست «بدون ارائه هیچ توضیحی» علت قطع برنامه‌های این شبکه را صرفا «نفرت‌پراکنی» اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به «غیرعادلانه» بودن این تصمیم آن را حاصل فشارهای دولت آمریکا و گروه‌های طرفدار اسرائیل نامیده و خاطرنشان کرد که این تصمیم «هیچ مبنای اخلاقی و قانونی ندارد».

این تصمیم دولت فرانسه پس از آن اتخاذ شد که کمیسیون اتحادیه اروپا با متهم ساختن این شبکه تلوزیونی به «نقض قوانین مربوط به ترویج نفرت» از این دولت خواست که پخش برنامه‌های این شبکه را متوقف کند.

برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، در این باره گفت که این شبکه در برنامه‌های خود به ترویج نفرت یا خشونت با ریشه‌های مذهبی و ملی پرداخته است.

شورای عالی رسانه‌های دیداری و شنیداری فرانسه پیشتر در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به مسئولان شرکت یوتل‌ست درباره نقض قوانین کشور فرانسه توسط شبکه الاقصی تذکر داده بود. مسئولان شرکت یوتل‌ست نیز این شکایات را از طریق شرکت واسطه بحرینی نور - ست به اطلاع شبکه تلویزیونی الاقصی رسانده بودند.

آن طور که در وب‌سایت شرکت یوتل‌ست آمده است، این شرکت برنامه‌های تلویزیونی مختلفی را برای حدود ۱۹۰ میلیون خانوار در سراسر اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه پخش می‌کند.

این ماهواره همچنین برنامه‌هایی به زبان فارسی نیز پخش می‌کند که بارها از سوی دولت ایران با پارازیت مواجه شده و وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز در این باره به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده بودند.

معاون شبکه الاقصی به خبرگزاری فرانسه گفت که مسئولان این شبکه از مقامات فرانسه ‌خواسته‌اند یک روز دیگر (تا روز جمعه) به این شبکه مهلت دهند تا در این باره تماس‌هایی با وکلا و حقوقدانان بین‌المللی خود برقرار کنند.

در همین حال گفته می‌شود که حدود ۷۰ نفر در غزه مقابل مرکز فرهنگی فرانسه تجمع کرده و در نامه‌ای به این مرکز تصمیم دولت فرانسه را با محاصره چهارساله نوار غزه مرتبط نامیده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این شبکه تلویزیونی ضمن نمایش برنامه‌های موسیقی و پرزرق و برق، در برنامه‌های کارتونی برای کودکان کشتن سربازان اسرائیلی به دست شبه‌نظامیان نقاب‌دار را «بزرگ جلوه می‌دهد».

شبکه الاقصی فلسطین در شش کشور عربی مصر، اردن، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن دفتر دارد. این شبکه که ۴۰۰ کارمند دارد یک دفتر نیز در ترکیه دارد.

اسرائیل در جریان جنگ ۲۲ روزه لبنان بارها ساختمان مرکزی شبکه الاقصی در غزه را بمباران کرد که به ویرانی کامل ساختمان و تجهیزات این شبکه منجر شد.
XS
SM
MD
LG