لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۴

اولتيماتوم دو هفته‌اى ايران به شركت‌هاى نفتى شل و رپسول


پارس جنوبی
رضا كسايى زاده، مديرعامل شركت ملى صادرات گاز ايران، اعلام كرد كه تهران به دوغول نفتى رويال داچ شل و رپسول دو هفته فرصت داده تا تصميم نهايى خود را مبنى بر سرمايه گذارى در ميدان هاى گازى ايران اعلام كرده یا درغير اين صورت شركت هاى ايرانى جاى آنان را خواهند گرفت.

اين فرصت دو هفته اى دو روز پس ازهشدار مسعود میرکاظمی، وزير نفت ايران، مبنى براخراج شركت هاى نفتى خارجى از ميدان گازى پارس جنوبى و واگذارى قرارداد هاى بهره بردارى و توسعه اين ميدان ها به شركت هاى ايرانى صورت مى گيرد.

شركت نفتى رويال داچ شل و شركت اسپانيايى رسپول از سال ۲۰۰۲ وارد مذاکره با طرف ايرانى براى توسعه فاز هاى ۱۳ و ۱۴ ميدان گازى پارس جنوبى شده‌ اند، اما تاکنون تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده اند.

مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران،‌ به خبرگزاری مهر همچنين گفته است، هم اکنون مدت زمان زیادی است که این شرکت ها در پرشین ال ان جی مشغول کار بوده و این در حالی است که با وجود گذشت زمان طولانی هنوز به مرحله تصمیم گیری نهایی در مورد سرمایه گذاری نرسیده اند.

رضا كسايى زاده تاکید کرده است که هم اکنون وزارت نفت اولتیماتومی به شرکت های شل و رپسول داده و قرار است آنها در مدت دو هفته وضعیت قرارداد فازهای ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی را تعیین و تکلیف کنند.

این مقام وزارت نفت ایران در حالی به این دو شرکت هشدار داده است که دولت ایالات متحده مكررا شركت هاى نفتى خارجى را از سرمايه گذارى در پروژه هاى انرژى ايران برحذر داشته است.

برپایه گزارش‌ های منتشر شده، دولت آمریکا به طور مشخص به دو شرکت شل و رپسول گفته بود که از سرمایه گذاری در این خودداری کنند.

هر فرد حقيقى و يا حقوقى که بيش از ۲۰ ميليون دلار در صنعت نفت و گاز ايران سرمایه گذاری کند، مشمول تحریم یکجانبه دولت آمریکا می شود.

در حاليكه ايران دومين دارنده مخازن گاز طبيعى در دنيا بوده و ميدان گازى پارس جنوبى با ۱۴ تريليون متر مكعب گاز به تنهايى ۸ درصد كل گاز دنيا را درخود دارد اما دولت ایران با مشکل سرمايه گذارى و مشكلات تكنولوژيكى در این بخش مواجه است.

مقام‌ های ايران پيشتر اعلام كرده بودند كه قصد دارند دريک برنامه پنج ساله حدود ۲۰۰ميليارد دلار در صنعت نفت و گاز سرمايه گذارى كنند.

در همین حال سپاه پاسداران ايران اعلام كرده كه در صورت انصراف شركت هاى نفتى خارجى مى تواند پروژه هاى انرژى را برعهده گيرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG