لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۰۱

باهنر: کروبی اگر مستندات ارائه نکند باید محاکمه شود


محمد رضا باهنر، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی
محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، روز پنج‌شنبه گفت اگر مهدی کروبی نتواند ادعاهای خود درباره تجاوز به زندانیان را اثبات کند باید محاکمه شود.

محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه مهندسین اسلامی، در یک نشست خبری همچنین اظهار داشت که میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات، به «بیراهه» رفته و به «اپوزیسیون نظام» تبدیل شده است.

این نماینده اصول‌گرا با بیان این که عده‌ای در روزهای پس از انتخابات «اتهامات سنگین و غیرقابل‌تحمل» به نظام وارد کردند، به مهدی کروبی اشاره کرد و صریحا گفت اگر وی نتواند مستنداتی برای تجاوز به زندانیان ارائه کند «جرم بسیار بزرگی» مرتکب شده و باید محاکمه شود.

‌محمدرضا باهنر گفت: «بحث‌هایی که آقای کروبی مطرح کردند خیلی زمان برد و ما از طرق مختلف خواهش کردیم که این بحث‌ها بسیار خطیر است و برای نظام هزینه دارد؛ مستندات خود را ارائه دهید تا روشن شود که آیا اتهامات واهی است و یا واقعیت دارد تا به آن رسیدگی شود.»

محمدرضا باهنر در ادامه ادعاهای مطرح شده درباره تجاوز به زندانیان را بی‌پایه دانسته و گفت: «بالاخره معلوم شد عده‌ای نشستند و سی‌دی درست کرده‌اند و اظهارات افراد مطرح شده در این سی‌دی‌ها مبنایی نداشته است و طبیعی است که اگر آقای کروبی نتواند مستندات محکمی ارائه دهد، باید به اتهام وی رسیدگی شود.»

این نماینده اصول‌گرا در حالی از محاکمه مهدی کروبی سخن می‌گوید که علاوه بر روزنامه اعتماد ملی، دفتر حزب اعتماد ملی و نیز دفتر کمیته مشترک موسوی و کروبی برای رسیدگی به رویدادهای پس از انتخابات از سوی دادستان جدید تهران مهروموم شده و اسناد آنها نیز ضبط شده است؛ همچنین مرتضی الویری و علیرضا بهشتی از اعضای این کمیته در بازداشت به سر می‌برند.

مهدی کروبی ماه گذشته با انتشار نامه‌ای که به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، نوشته بود اعلام کرد که برپایه اطلاعاتی که به دست آورده به برخی از زندانیان رویدادهای پس از انتخابات تجاوز شده است.

باهنر میرحسین موسوی را «اپوزیسیون بیرون نظام» دانسته و او را متهم کرد که «با تحلیل‌های غلط و بلندپروازانه به بیراهه» رفته است.
این نامه با واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی و روزنامه‌های نزدیک به جناح حاکم مواجه شده است.

محمدرضا باهنر همچنین «بسیاری از چهره‌های» اصلاح‌طلب را متهم به ساختارشکنی کرد و گفت: «متاسفانه بسیاری از شخصیت‌های این طیف همان طور که هم در اقرارهای آنها و هم در عملکردهای‌شان مشخص است به دنبال ساختارشکنی بوده‌اند.»

این عضو فراکسیون اصول‌گرای مجلس همچنین میرحسین موسوی را «اپوزیسیون بیرون نظام» دانسته و او را متهم کرد که «با تحلیل‌های غلط و بلندپروازانه به بیراهه» رفته است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به محاکمات موسوم به «کودتای مخملی» اعلام کرد که قرار است این محاکمات از این پس به صورت غیرعلنی برگزار شود تا، به گفته وی، از این دادگاه‌ها «استفاده‌های تبلیغاتی» نشود.

تاکنون چهار جلسه از محاکمات رویدادهای پس از انتخابات برگزار شده است و ده‌ها تن از اصلاح‌طلبان و روزنامه‌نگاران به صورت دسته‌جمعی و به اتهام «تشکیک در انتخابات» به محاکمه کشیده شده‌اند. این محاکمات در حالی برگزار شده است که بسیاری از این متهمان در سلول‌های انفرادی بوده و از حق تماس با وکیل محروم بوده‌اند؛ این محاکمات همچنین بدون حضور هیات منصفه برگزار شده است.

محمدرضا باهنر با اشاره به بازداشت چهره‌های اصلاح‌طلب در ادامه تصریح کرد که اگر این افراد به دنبال «ساختارشکی» بوده‌اند «باید آماده تحمل مجازات رفتارهای مجرمانه خود نیز باشند».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG