لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۱۷

طرح دوفوریتی مجلس برای اعلام ارتش آمریکا به عنوان «سازمان تروریستی»


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از تهیه طرحی دوفوریتی در مجلس خبر داد که بر مبنای آن، در صورتی که آمریکا نام سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی بگنجاند، ایران نیز ارتش آمریکا را تروریستی اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روز یکشنبه، ۱۸ فروردین، با اشاره به اینکه «آمریکا می‌خواهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد» به خبرنگاران گفت: «به محض رخ دادن این اتفاق از سوی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش، در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام می‌کنیم».

به گفته فلاحت‌پیشه، سه فراکسیون اصلی مجلس حامی این طرح دوفوریتی هستند.

این نماینده ارشد مجلس اشاره‌ای به جزئیات طرح دوفوریتی یادشده نکرد و به گزارش خبرگزاری تسنیم، تنها گفت که قرار است این طرح پس از امضای نمایندگان تقدیم هیأت رئیسه شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه یک روز پیش‌تر نیز در توئیتر تهدید مشابهی را علیه آمریکا مطرح کرده بود.

مقام‌های آمریکا هنوز واکنشی به اظهارات این نماینده مجلس ایران ابراز نکرده‌اند و احتمال گنجانده شدن نام سپاه پاسداران در زمره گروه‌های تروریستی نیز تنها از سوی وال‌استریت جورنال و خبرگزاری رویترز گزارش شده است.

رویترز روز جمعه به نقل از این منابعی در دولت آمریکا نوشته بود که وزارت خارجه آمریکا احتمالاً روز دوشنبه این تصمیم را رسماً اعلام خواهد کرد.

با این حال رویترز در گزارش خود یادآور شده بود که پنتاگون، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا حاضر نشده‌اند در این باره توضیحی بدهند.

احتمال قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در زمره گروه‌های تروریستی آمریکا مهرماه گذشته نیز از سوی برخی رسانه‌ها، از جمله پولیتیکو و فایننشنال تایمز، مطرح شده بود؛ در همان زمان محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، گفته بود: «اگر این خبر صحیح باشد ارتش آمریکا را همسنگ داعش در نظر خواهیم گرفت».

با اینکه ده‌ها فرد و نهاد مرتبط با سپاه پاسداران در حال حاضر در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند و وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران وضع کرده و بخش‌هایی از آن را تروریستی خوانده است اما کلیت این نهاد نظامی جمهوری اسلامی تاکنون در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا نبوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۰۷ شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، موسوم به نیروی قدس، را به دلیل «حمایت از تروریسم» در فهرست سیاه خود قرار داد.

منابع: ایرنا، تسنیم، مهر، رویترز، توئیتر و رادیو فردا؛ ج / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG