لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۳۱

دعوتنامه مکرون از نسرین ستوده برای حضور در گروه هفت تحویل همسر او شد


نسرین ستوده، فعال حقوق بشر، در تازه‌ترین دوره بازداشت خود از خرداد امسال زندانی ست.

دعوتنامه رسمی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از نسرین ستوده، حقوقدان زندانی در ایران، برای عضویت در «شورای مشورتی برابری جنسیتی گروه ۷» تحویل رضا خندان، همسر خانم ستوده شد.

آقای خندان روز جمعه، ۱۷ اسفند، به رادیوفردا گفت که این دعوتنامه را وکیل سفارت فرانسه در تهران روز پنج‌شنبه به او تحویل داده است.

رضا خندان با اشاره به این که خانواده آنها «در جریان پروسه این انتخاب» نبوده است گفت که حضور خانم ستوده در شورایی در این سطح «باید افتخاری برای زن ایرانی محسوب شود».

بنابر همین گزارش، رونوشت‌هایی از این دعوتنامه نیز به وزارت خارجه ایران و همچنین کانون وکلای ایران ارسال شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
لینک مستقیم


رضا خندان که خود نیز با محکومیت شش سال زندان روبه‌رو است، پیشتر متن نامه رسمی رئیس جمهوری فرانسه را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده بود.

بنا بر متن منتشرشده، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد، با اشاره به اهمیت موضوع برابری جنسیتی تأکید کرده است که این شورا «نقشی مهم» در قانونگذاری‌های گروه ۷ دارد.

«شورای مشورتی برابری جنسیتی» را سال ۲۰۱۸ نخست وزیر کانادا، رئیس دوره‌ای گروه ۷، تأسیس کرد و شامل زنانی از جامعه مدنی در کشورهای مختلف است.

رئیس جمهوری فرانسه در دعوتنامه رسمی خود تأکید کرده است که نقش این شورا کمک کردن به رئیس دوره‌ای گروه ۷ برای شناسای و تدوین مقرراتی به سود زنان در جهان است.

این دعوتنامه در آستانه روز جهانی زن تحویل رضا خندان شده است.

خانم ستوده از خرداد امسال زندانی است و جز حکم پنج سال حبس که به طور غیابی به او تعلق گرفته، در روزهای اخیر نیز از اتهام‌ها و محکومیت‌هایی جدید علیه او مطرح شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در گفت‌وگو با رادیوفردا، با اشاره به محدودیت‌های شدیدی که بر تماس‌های تلفنی بند زنان زندان اوین حاکم شده است گفت که خبر دریافت این دعوتنامه را روز یک‌شنبه به همسرش خواهد داد.

«حفاظت از زنان در برابر تمامی اشکال خشونت»، «دسترسی زنان و دختران به تحصیلات» و «توانمندسازی اقتصادی زنان» به عنوان سه اولویت این شورا اعلام شده است.

منابع: مصاحبه رضا خندان با رادیوفردا و وب‌سایت ریاست جمهوری فرانسه/ ج/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG