لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۷

مکرون: سران گروه ۷ با ارسال پیام به ایران موافقت کردند


نشست سران گروه ۷ در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می‌شود و روز دوشنبه کارشناسان این گروه به بحث‌ها ادامه می‌دهند

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، می‌گوید رهبران گروه ۷ با «اقدام مشترک و ارتباط با ایران» موافقت کرده‌اند، با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت در این باره صحبتی با او به میان نیامده است.

امانوئل مکرون روز یکشنبه، ۳ شهریور، پس از نخستین جلسه کاری نشست سران گروه ۷ گفت: «خواسته همه اعضا اجتناب از منازعه با ایران است و پرزیدنت ترامپ نیز در این باره صریح بود».

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با تلویزیون «ال‌سی‌آی» همچنین گفت: «هدف شروع مذاکراتی جدید و متوقف کردن ایران از اتخاذ تصمیماتی بیشتر است که به تشدید تنش‌ها منجر می‌شود».

با این حال، دونالد ترامپ در نشست دوجانبه‌اش با نخست وزیر ژاپن، در پاسخ به خبرنگارانی که دیدگاه او را درباره اظهارات توافق برای ارسال پیام به ایران از طریق امانوئل مکرون جویا شدند گفت: «در این باره حرفی نزده‌ام».

آقای ترامپ در عین حال تأکید کرد که جلوی هیچ یک از رهبران را برای گفت‌وگو با ایران نمی‌گیرد؛ «اگر می‌خواهند گفت‌وگو کنند، می‌توانند گفت‌وگو کنند».

ساعتی پیش‌تر، یک مقام کاخ الیزه به خبرگزاری رویترز گفته بود که رهبران گروه ۷ با ارسال پیام امانوئل مکرون به ایران موافقت کرده‌اند.

این مقام ریاست جمهوری فرانسه جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.‎

نخستین جلسه کاری نشست سران گروه ۷ روز یکشنبه، ۳ شهریور، با حضور رهبران هفت قدرت اقتصادی دموکراتیک جهان در شهر بیاریتس فرانسه برگزار شد.

پیش از آن، رهبران هفت اقتصاد پیشرفته و دموکراتیک جهان، شامل آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و ژاپن، روز شنبه وارد بیاریتس در جنوب فرانسه شده بودند و دیدارهایی نیز میان آن‌ها برگزار شده بود.

با این حال نخستین نشست کاری این گروه صبح یکشنبه با عبارت «بپردازیم به کار» امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، آغاز شد.

عمده‌ترین موضوع این نشست «جنگ تجاری» است، اما امانوئل مکرون پیشتر گفته بود که در این نشست به «بحران‌های ایران، سوریه، لیبی و اوکراین» نیز پرداخته خواهد شد.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره تلاش‌های فرانسه برای نجات برجام و میانجی‌گری برای کاستن از تنش‌ها بین ایران و آمریکا منتشر شد و ناخرسندی دونالد ترامپ را نیز به دنبال داشت.

یک روز پیش از ورود رهبران گروه ۷ به فرانسه نیز، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز جمعه در سفری کوتاه به پاریس، با امانوئل مکرون گفت‌وگو کرده بود.

نخستین دیدار دونالد ترامپ با بوریس جانسون

پیش از آغاز نخستین جلسه کاری سران گروه ۷، دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری آمریکا، در نخستین دیدار رسمی خود با بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، صبحانه‌ای کاری داشت.

دو طرف پس از این دیدار در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که گفت‌وگوها بر محور دستیابی به «توافق تجاری فراگیر» پس از اجرای برگزیت بوده و گروه‌های کاری در دو کشور این موضوع را دنبال خواهند کرد.

دونالد ترامپ و بوریس جانسون پیش از این دیدار و همچنین در گفت‌وگوی کوتاه خود با خبرنگاران، دیدگاه خود درباره موضوع «جنگ تجاری» را نیز بیان کردند.

دونالد ترامپ صبح یکشنبه در پاسخ به این پرسش که آیا سایر اعضای گروه ۷ خواستار کنار گذاشتن جنگ تجاری با چین شده‌اند گفت: «فکر می‌کنم آنها به موضوع جنگ تجاری آمریکا با چین احترام می‌گذارند».

آقای ترامپ با این حال گفت: درباره این موضوع «و هر چیز دیگر» ارزیابی مجدد و فکر دوم هم دارم.

از سوی دیگر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، گفت: ما «صلح تجاری» را به جنگ تجاری ترجیح می‌دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از آغاز نخستین جلسه کاری سران گروه ۷، در پیام‌هایی توئیتری نوشت که دیدارهایش با دیگر سران «بسیار خوب» پیش می‌رود.

آقای ترامپ بار دیگر «رسانه‌های جعلی» را متهم کرد که روابط آمریکا با شش کشور دیگر را «پرتنش» توصیف می‌کنند و «اوضاع هرچه بدتر باشد برای آنها بهتر است».

نشست سران گروه ۷ در حالی دومین روز خود را در جنوب فرانسه برگزار می‌کند که تجمعات اعتراضی در شهرهای این کشور ادامه دارد.

در اعتراض‌های امسال موضوع آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون نمودی چشمگیرتر دارد.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز، توئیتر و رادیو فردا /ر.ش /ج

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG