لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۰

حمید سوریان نایب‌رئیس فدراسیون کشتی ایران شد


حمید سوریان، تنها کشتی‌گیر هفت طلایی ایران در تاریخ این رشته ورزشی، به عنوان نایب‌رئیس فدراسیون کشتی برگزیده شد.

علیرضا دبیر که به تازگی ریاست فدراسیون را به عهده گرفته، روز شنبه پنجم مرداد حمید سوریان را به عنوان نایب‌رئیس انتخاب کرد.

برای نخستین بار است که در تاریخ ورزش ایران، رئیس و نایب‌رئیس یک فدراسیون ورزشی، هر دو، دارای نشان طلای المپیک هستند.

سوریان ۳۳ ساله است و دبیر ۴۱ ساله؛ از این حیث هم یکی از جوان‌ترین فدراسیون‌های ورزشی شکل گرفته. رئیس و نایب‌رئیس فدراسیون کشتی هر دو متولد ری هستند.

با توجه به در پیش بودن المپیک توکیو، آنها باید انتظارات هواداران از پرافتخارترین ورزش ایران را برآورده کنند.

عبدالمهدی نصیرزاده، نزدیک‌ترین رقیب دبیر در انتخابات فدراسیون کشتی که رقابت‌شان به دور دوم کشید، به عنوان رئیس کمیته لیگ معرفی شده است.

در مراسم معارفه، با حرکتی نمادین، حکم نایب‌رئیسی سوریان توسط محمد بنا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی، به شاگرد سابق خودش اهدا شد.

آیین معارفه در «خانه کشتی ایران» برگزار شد و علاوه بر سرمربیان تیم‌های ملی، کشتی‌گیران ملی‌پوش و کارکنان فدراسیون کشتی نیز حضور داشتند.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: «سوریان بیشتر از همه به من فشار آورد تا در انتخابات شرکت کنم. همان قدر هم من به او فشار آوردم تا این مسئولیت را قبول کند. او نباید جای دیگری باشد. جامعه کشتی را نباید محدود کنیم.»

علیرضا دبیر همچنین تاکید کرد: «حمید سوریان با اختیارات کامل می‌آید. تمام اختیاراتی که من دارم سوریان هم دارد. همه رده‌ها باید از تجربیات او استفاده کنند.»

دبیر درباره انتخاب نصیرزاده گفت: «این آدم استثنایی است. لابی‌های او در استان‌های مختلف، عجیب و بی‌نظیر بود. از او خواهش کردم بیاید. باید چرخه لیگ و اقتصاد کشتی راه بیفتد. اگر لیگ تعطیل نشده بود الان قیمت کشتی‌گیر یک میلیارد بود.»

تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران مهیای حضور در مسابقات جهانی به میزبانی نورسلطان (آستانه سابق)، پایتخت قزاقستان، می‌شوند که اولین رویداد گزینشی المپیک محسوب می‌شود.

ایران پارسال در رقابت‌های جهانی بوداپست، در هیچ وزنی فینالیست نداشت و موفق به کسب نشان طلا و نقره نشد.

مهدی علیاری در کشتی فرنگی به اتفاق حسن یزدانی، علیرضا کریمی و پرویز هادی در کشتی آزاد روی سکوی سوم رقابت‌های جهانی بوداپست ایستادند.

XS
SM
MD
LG