لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۹

کرونا در ایران؛ اعتراض وزیر بهداشت به تصمیم وزارت صنعت برای بازگشایی واحدهای تولیدی


سعید نمکی در نامه‌اش به حسن روحانی از تصمیمات «آتش به اختیار» نهادها انتقاد کرده است

وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به رئیس جمهوری، از تصمیم وزارت صنعت درباره ادامه فعالیت واحدهای تولیدی به شدت انتقاد کرد؛ با این حال قائم مقام وزارت صنعت گفته است نباید در سال «جهش تولید» تولید را تعطیل کرد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت و رئیس ستاد مبارزه با کرونا، در نامه‌ای که روز جمعه ۱۵ فروردین در رسانه‌های ایران منتشر شد خطاب به حسن روحانی نوشته است: دستورالعمل وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل «ناگهانی» و «بدون اطلاع ستاد» بوده است.

آقای نمکی در نامه‌اش به حسن روحانی همچنین نوشته با اینکه باور دارد باید برای کاستن از اثرات کرونا بر «اقتصاد کم‌بنیه کشور» تلاش کرد، اما تصمیمات «آتش به اختیار» که برخی دستگاه‌ها می‌گیرند، «دامن نظام سلامت، و متعاقب آن، اقتصاد کشور، را خواهد گرفت».

ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایران طرح موسوم به «فاصله‌گذاری اجتماعی» را که شامل تعطیلی عمده مشاغل می‌شود تا بیستم فروردین تمدید کرده و گفته است در حال تدوین طرح دیگری با نام «فاصله‌گذاری هوشمند» برای پس از بیستم فروردین است.

با این حال رسانه‌های ایران نامه‌ای از قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) منتشر کرده‌اند که وی در آن از تمامی سازمان‌های تابع خواسته است «از هرگونه تعطیلی ممانعت به عمل آورند».

حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزارت صمت، در دستورالعملی که بر آن تاریخ نهم فروردین درج شده، نوشته است «اصل کار و تولید کشور، آن هم در سالی که به نام سال جهش تولید نام‌گذاری گردیده است، تعطیل‌پذیر نیست».

رهبر جمهوری اسلامی سال ۹۸ را «سال جهش تولید» نام‌گذاری کرده است.

قائم مقام وزیر صمت در نامه‌اش تأکید کرده این موارد را در حضور رئیس جمهور و در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز ذکر کرده و بنابراین موضع این وزارتخانه «جلوگیری از ایجاد هر گونه وقفه در کلیه واحدهای تولیدی کشور، در تمام بخش‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی» است.

قائم مقام وزیر صنعت پس از انتشار نامه وزیر بهداشت بار دیگر از دستور‌العمل خود دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین مدرس خیابانی با اینکه اظهارات قبلی‌اش درباره لزوم فعالیت واحدهای تولیدی را تکرار کرد اما در عین حال گفت درباره نامه‌اش «به وزیر بهداشت اطلاعات غلط داده شده» است.

در طول شش هفته‌ای که از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران می‌گذرد، مقام‌ها و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی بارها درباره تخطی برخی از نهادهای دیگر خبر داده و انگشت اتهام را به سوی یکدیگر گرفته‌اند.

علاوه بر این، مدیریت مقابله با شیوع کووید-۱۹ نیز با سردرگمی همراه است.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، در هشداری تازه گفته است وضعیت فعلی نشانه «تسلط بر اوضاع» نیست و اگر مسئولان اشتباه راهبردی در تصمیم‌گیری داشته باشند، وضعیتی همانند «جنگ احد» در صدر اسلام رخ خواهد داد.

وزارت بهداشت ایران آمار مبتلایان به کووید-۱۹ را بیش از ۳۲ هزار تن اعلام کرده و گفته است بیش از پنج‌ هزار نفر از آنان جان باخته‌اند؛ با این حال گزارش‌های غیررسمی و حتی اظهارات جداگانه مقام‌های محلی نشانگر آماری بسیار بیش از این است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG