لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۴۶

معاون ارتش، حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس را بی‌اهمیت خواند


معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران با بی‌اهمیت خواندن ورود ناو هواپیمابر آمریکایی یواس‌اس استنیس به خلیج فارس، تأکید کرد که «ما هر لحظه آماده دفاع هستیم».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حبیب الله سیاری، روز دوشنبه سوم دی، درباره ورود این ناو آمریکایی به خلیج فارس گفت: «ما آنقدر پیش‌بینی و امکانات داریم و تمرین کرده‌ایم که بتوانیم مقابل تبلیغات آنها بایستیم».

او با بی‌اهمیت خواندن ورود این ناو به خلیج فارس برای جمهوری اسلامی، افزود که «رویکرد ما شبِ حمله‌ای (در شب حمله) فکر کردن است. یعنی ما هر لحظه آماده دفاع هستیم».

آقای سیاری همچنین گفت که در آب‌های آزاد هر شناوری می‌تواند حضور داشته باشد اما «به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم ناو هواپیمابر استنیس به آب‌های سرزمینی ما در خلیج فارس نزدیک شود».

روز جمعه برخی از رسانه‌ها خبر داده بودند که همزمان با برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم ۱۲» در خلیج فارس، ناو هواپیمابر آمریکایی یواس‌اس جان سی استنیس وارد منطقه خلیج فارس شده است.

براساس این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران «یک پهپاد را به پرواز درآورده» و چند راکت در این منطقه شلیک کرده‌اند.

با این حال یک روز بعد دریادار امیر رستگاری، رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، اعلام کرد که پرواز پهپاد و شلیک چند راکت «ارتباطی با این ناو نداشت» بلکه مربوط به برگزاری رزمایش سپاه پاسداران بود.

پس از خروج آمریکا از برجام، سپاه پاسداران و ارتش ایران رزمایش‌هایی را به‌ویژه در خلیج فارس برگزار کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی چندین بار تهدید کرده‌اند که اگر ایران نتواند به صادرات نفت خود بپردازد، دیگر کشورها هم امکان صدور نفت خود را نخواهند داشت، تهدیدی که به عنوان قصد احتمالی ایران به بستن تنگه هرمز به عنوان یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های نفت جهان، تلقی شده است.

پس از این تهدیدها، دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا، به ایران هشدار داد که ایالات متحده با استفاده از زور هم که شده آزادی رفت‌وآمد کشتی‌ها در تنگه هرمز را حفظ خواهد کرد.

به‌رغم تشدید جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا، شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی احتمال درگیری نظامی را رد کرده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های ایسنا و صدا سیما و رادیوفردا؛ ا. م./ م. ا.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG