لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۶

پنهانکاری در اعلام نام قهرمانان مشهور دوپینگی در ایران


پس از اعلام خبر دوپینگ حسین عسگری دوچرخه‌ سوار شاخص تیم ملی ایران، رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران دست به افشاگری زده است.

دو سال پیش کمیته مبارزه با دوپینگ، موضوع دوپینگ عسگری را به اطلاع این فدراسیون رساند. این ورزشکار، در رقابت‌های المپیک رکاب زده و در سه دوره از بازی‌های آسیایی نیز مدال گرفته است.

خسرو قمری در سایت فدراسیون دوچرخه سواری گفته است: در آیین نامه کمیته ستاد مبارزه با دوپینگ، بندی وجود دارد که ورزشکار دوپینگی در صورت ارائه تعهد و خداحافظی از آن رشته ورزشی، نامش اعلام نخواهد شد.

آقای قمری تأکید کرده: «در چند سال گذشته این اتفاق در خصوص ورزشکاران مطرح و نامی سایر فدراسیون‌ها نیز افتاد و روسای آن زمان فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد دوپینگ هم به رسم امانت، نام این ورزشکاران را رسانه‌ای نکردند.»

این در حالی است که در قوانین جهانی، چنین بندی وجود ندارد و ورزشکاران دوپینگی، بدون پرده پوشی معرفی می‌شوند.

در دو سال اخیر و با آزمایش‌های مجدد، دوپینگ گسترده ورزشکاران در المپیک‌های پیشین تابستانی و زمستانی اعلام شده است. در حالی که اکثر آن ورزشکاران، دیگر در دنیای قهرمانی حضور ندارند.

حتی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) اعلام کرد مدال نقره بسیک کودوخوف کشتی‌گیر تیم ملی روسیه در المپیک لندن را به دلیل مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ او پس می‌گیرد. در حالی که این ورزشکار، به دلیل سانحه تصادف از دنیا رفته بود.

کمیته ملی المپیک و ستاد مبارزه با دوپینگ جمهوری اسلامی ایران، هنوز واکنشی به افشاگری خسرو قمری نشان نداده‌اند.

رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری با اعتراض به اعلام خبر دوپینگ عسگری در رادیو می‌گوید: درباره حقی هم این کار را کردیم ولی فدراسیون جهانی بعد از قطعی شدن دومین دوپینگ حقی، رسماً به ما اعلام کرد که باید نام این ورزشکار را در سایت‌تان منتشر کنید، وگرنه خودمان تمایل نداشتیم نام او را ببریم.

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری تأکید کرده است: شاید این اتفاق، بابی باشد برای اینکه رسانه‌ها و مردم عزیز بدانند که در سایر رشته‌های ورزشی چه ورزشکارانی دوپینگ کردند و نامشان هرگز اعلام نشد.

او در دفاع از خود یادآور شد: «فدراسیون دوچرخه سواری هیچ تبعیضی بین ورزشکاران خود قائل نمی‌شود و تا به امروز هم سعی کردیم این موضوع را رعایت کنیم.»

با افشاگری آقای قمری، ذهن هواداران ورزش ایران به قهرمانان مشهوری معطوف می‌شود که از فوتبال تا کشتی، والیبال، ورزش‌های رزمی و سایر رشته‌ها، طی سال‌های اخیر خداحافظی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG