لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۵۶

ریزش ۶ هزار واحدی در بورس، شاخص‌ها سرخ‌پوش شدند


شاخص بازار سرمایه به کانال ۱۷۵ هزار بازگشت
شاخص بازار سرمایه به کانال ۱۷۵ هزار بازگشت

بورس تهران، روز شنبه ۲۱ مهرماه در نخستین روز کاری هفته، کار خود را با افت حدود شش هزار واحدی شاخص کل، به پایان برد.

با افت شدید قیمت‌ها، شاخص کل بازار سهام تهران با کاهش پنج هزار و ۹۸۲ واحدی تا کانال ۱۷۵ هزار، عقب‌نشینی کرد.

کاهش شدید شاخص کل بورس در حالی اتفاق افتاد که بازار سهام تهران تا پیش از هفته گذشته، به طور مستمر هفت هفته رویایی را سپری کرده بود و رکوردهایی از رونق در بازار، افزایش قیمت و رشد حجم معاملات را به ثبت رسانده بود.

بورس تهران در چند هفته گذشته، با توجه به جهش قیمتی ارز، با هجوم سرمایه‌های خرد مواجه شده بود که با خرید سهام شرکت‌های صادرات محور از قبیل گروه شرکت‌های پتروشیمی، فلزهای رنگی و فولادی، امیدوار به کسب سود بودند.

رکوردشکنی‌های شاخص بورس در این هفته‌ها چنان بود که شماری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند، شاخص کل بازار سرمایه ایران بتواند برای نخستین بار در تاریخ از مرز روانی ۲۰۰ هزار واحد گذشته و در کانالی بالای تراز ۲۰۰ هزار، نوسان کند.

اما از هفته گذشته و با چرخش حال و هوای بازار ارز و تعدیل قیمت‌ها در آن بازار، بازار سرمایه ایران نیز با تعدیل قیمت‌ها و اصلاح قیمتی روبرو شد و خریداران هفته‌های قبل با تغییر موقعیت در صف‌های فروش ایستادند تا بورس تهران، حال و هوایی متفاوت را تجربه کند.

کاهش شدید شاخص کل بازار سرمایه در هفته گذشته و روز شنبه ۲۱ مهرماه نیز عمدتا از بابت کاهش قیمت سهام شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و فلزهای رنگی رقم خورد و در این میان حمایت نه چندان شدید حقوقی‌ها و بازارسازها، سبب نشد تا سرخی شاخص‌های بورس به رنگ سبز تغییر کند.

نگرانی از آینده اقتصاد ایران در پی اجرای فاز جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبان‌ماه، مهم‌ترین عامل در تشکیل صف فروش در بورس تهران، بود که البته محدود به سهام شرکت‌های صادرات محور نبود و حتی دامن‌گیر سهام شرکت‌های دیگر هم شد.

در پایان معاملات روز شنبه، ارزش معاملات بورس تهران به بیش از ۷۲۱ میلیارد تومان بالغ شد که حاصل دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۱۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی یکصد هزار و ۵۲۶ نوبت داد و ستد بود.

بورس تهران تا پیش از هفته گذشته، هفت هفته رشد را تجربه کرده بود، همان‌زمان شماری از صاحب نظران بازارهای مالی نسبت به تعدیل بازار و اصلاح قیمت‌ها در آینده‌های نزدیک هشدار داده‌بودند. ورود سرمایه‌های خرد و معامله‌گران غیرحرفه‌ای به بازار، مهم‌ترین عامل رکوردشکنی های پیشین و تعدیل اخیر در بورس بودند.

حجم نقدینگی بالا در اقتصاد ایران و نگرانی‌های سیاسی از آینده اقتصادی ایران سبب شده تا دارندگان سرمایه‌های خرد برای محفوط ماندن سرمایه‌های خود از گزند تورم و کاهش ارزش، هر بار سراغ بازاری بروند که با برهم‌خوردن تعادل در آن بازارها همراه می‌شود و به طور معمول غیرحرفه‌ای‌ها، بازندگان این تحولات قیمتی در بازارها هستند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در روزها و هفته‌های آینده با انتشار کارنامه کاری شش ماهه شرکت‌های بورسی، قیمت‌ها در بازار سرمایه تحت تأثیر عوامل بنیادین، تعیین شده و حرکت بورس بر مبنای آن شکل بگیرد.

XS
SM
MD
LG